Εθνικό ρεκόρ η Koko, γρήγορη η Seidel στον Ημί

Σπουδαίες επιδόσεις σε αγώνες στις ΗΠΑ, κυρίως από τις γυναίκες

H Konstanze Klosterhalfen έχει δείξει ουκ ολίγες φορές ότι είναι ένα σπουδαίο ταλέντο τόσο με τις επιδόσεις όσο και τις διακρίσεις της.

Το περασμένο Σαββατοκύριακο το έκανε για μία ακόμα φορά καθώς συμμετείχε για πρώτη φορά στην απόσταση των 10.000μ. εντός σταδίου στον αγώνα Texas Qualifier στην περιοχή Austin του Texas.

Η 24χρονη Γερμανίδα, όχι μόνο ήταν η νικήτρια, αλλά με το 31:01.71 που πέτυχε τρέχοντας μόνη σχεδόν σε όλη την κούρσα, σημείωσε και νέο εθνικό ρεκόρ για την πατρίδα της.

H Koko όπως την αποκαλούν οι φίλοι του στίβου, έχει πολύ εντυπωσιακά ρεκόρ σε αγωνίσματα που ξεκινούν από τα 800μ. και πλέον έως και τα 10.000μ. Επιπλέον, έχει στην κατοχή της 4 εθνικά ρεκόρ Γερμανίας στο μίλι καθώς και σε 3.000μ., 5.000μ. και 10.000μ. Εδώ και μερικά χρόνια ζει και προπονείται στο Oregon των ΗΠΑ.

Αναλυτικά τα ρεκόρ της:

800μ.: 1:59.65
1.500μ.: 3:58.92
3.000μ.: 8:20.07
5.000μ.: 14:26.76

Αρκετά πιο πίσω τερμάτισε η “απίθανη μαμά” Keira D’Amato σε 32:16.82, λίγες εβδομάδες μετά το εκκωφαντικό 2:22:57 που σημείωσε στον Μαραθώνιο στα 36 της!

Στο ίδιο μίτινγκ ακόμα, ο Mason Ferlic ήταν νικητής στα 5.000μ. με 13:25.92, ενώ στην ίδια απόσταση στις γυναίκες πρώτη ήταν η Elinor Purrier σε 15:08.61.

Στην ίδια κούρσα μάλιστα συμμετείχε και η Χρυσή Ολυμπιονίκης των 3.000μ. στιπλ, Emma Coburn που τερμάτισε σε 15:24.76 στην 5η θέση.

Δείτε τις δηλώσεις της Klosterhalfen στη γνωστή σελίδα Flotrack λίγο μετά τον τερματισμό της

Ρεκόρ για την Seidel στον Ημιμαραθώνιο

Μία ακόμα ανερχόμενη δρομέας, η Molly Seidel ήταν επίσης εντυπωσιακή σε αγώνα Ημιμαραθώνιου στην Ατλάντα των ΗΠΑ αφού τερμάτισε στην πρώτη θέση σε 1:08:29.

Η Seidel ξεπέρασε και τις πολύ κακές καιρικές συνθήκες της πόλης της Ατλάντα καθώς η υγρασία ήταν ιδιαίτερα υψηλή την ώρα του αγώνα τόσο που εμπόδιζε ακόμα και την ορατότητα σε ορισμένα σημεία της διαδρομής. Μάλιστα, όπως δήλωσε η ίδια, ήταν αρκετά περίεργο καθώς στο Flagstaff της Αριζόνα που προετοιμάζεται τα επίπεδα της υγρασίας είναι γενικά πολύ χαμηλά.

Η Seidel πέρυσι έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στο ευρύ κοινό όταν κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον αγώνα επιλογής για την Ολυμπιακή Ομάδα των ΗΠΑ στον Μαραθώνιο.

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου 20-21 Απριλίου