H Tsegay σπάει το Παγκόσμιο ρεκόρ κλειστού στα 1.500μ.

Η σκληρή προπόνηση της αθλήτριας από την Αιθιοπία απέδωσε καρπούς

Μπορεί να υπάρχει έλλειψη αγώνων, αλλά οι ελίτ αθλητές που συμμετέχουν σε παγκόσμιες διοργανώσεις προκαλούν συγκίνηση με τις επιδόσεις τους.

Έτσι την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου, στο Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο πλαίσιο του Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais, η Gudaf Tsegay συγκέντρωσε όλα τα βλέμματα πάνω της, σπάζοντας για δύο δευτερόλεπτα το Παγκόσμιο ρεκόρ στα 1.500μ. κλειστού στίβου. Η αθλήτρια από την Αιθιοπία κέρδισε τον τίτλο World Athletics Indoor Tour Gold τερματίζοντας σε 3:53.09.

Η παγκόσμια χάλκινη πρωταθλήτρια ακολούθησε το ρυθμό από την αρχή περνώντας τα 800μ. σε 2:05.94. Έχοντας ακόμα τρεις γύρους η Tsegay είχε ένα προβάδισμα 4 δευτερολέπτων από την δύο φορές Ευρωπαία πρωταθλήτρια Laura Muir, αλλά δεν έδειχνε σημάδια κούρασης, περνώντας τα 1000μ. σε 2:37.36.

Το ρολόι έδειξε 2:52.9 με δύο ακόμα γύρους για τη λήξη του αγώνα και η Tsegay διατήρησε το ρυθμό της για άλλον έναν γύρο. Τον τελευταίο γύρο επιτάχυνε περνώντας τη γραμμή του τερματισμού σε 3:53.09, δύο δευτερόλεπτα λιγότερο από τον το χρόνο της συμπατριώτισσά της Genzebe Dibaba στο Karlsruhe το 2014.

Η Βρετανίδα Muir τερμάτισε δεύτερη πετυχαίνοντας εθνικό ρεκόρ με 3:59.58, ενώ η συναθλήτριά της Melissa Courtney-Bryant τερμάτισε στην τρίτη θέση με 4:04.79.

Η Tsegay δήλωσε πολύ χαρούμενη που έκανε ένα παγκόσμιο ρεκόρ. «Πραγματικά προπονούμαι πολύ σκληρά και είχα θέσει ως στόχο την κατάρριψη του παγκόσμιου ρεκόρ» αναφέρει η αθλήτρια από την Αιθιοπία.

Και η σκληρή της δουλειά σίγουρα απέδωσε…

Δείτε τον τερματισμό της στο βίντεο που ακολουθεί:

Εντυπωσιακά και τα 3.000μ. με 1-2-3-4 για την Αιθιοπία

Εντυπωσιακός ήταν όμως και ο αγώνας των 3.000μ. με τον στιπλίστα Getnet Wale να κερδίζει με 7:24.98, πετυχαίνοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση κλειστού στην ιστορία. Ο 20χρονος αθλητής από την Αιθιοπία, ήταν ηγήθηκε μιας σειράς τερματισμών συμπατριωτών του, με την Αιθιοπία να κερδίσει το 1-2-3-4. Συγκεκριμένα τον ακολούθησαν οι Barega με 7:26.10, Girma με 7:27.98 και ο Aregawi με 7:29.24. Πριν από αυτή την κούρσα μόλις έξι αθλητές είχαν χρόνους κάτω των 7:30 στα 3.000μ. κλειστού. Σε αυτούς προστέθηκαν από χθες και οι παραπάνω αθλητές, ηλικίας από 19-21, δύο από τους οποίους είναι αθλητές στιπλ.

Ο Getnet Wale τερματίζει πρώτος σε μία από τις πιο γρήγορες κούρσες. Φωτο: Jean-Pierre Durand.

Ειρηνοδρομία 2024: «Τρέχουμε για έναν καλύτερο κόσμο»