Οι Έλληνες στον Μαραθώνιο της Κοπεγχάγης

Οι χρόνοι τους στον αγώνα

Και η Κοπεγχάγη πραγματοποίησε τον δικό της Μαραθώνιο, Copenhagen Marathon, ανήμερα του δικού μας Πάσχα, την Κυριακή 5 Μαΐου.

Η δανέζικη πρωτεύουσα παραδοσιακά στις αρχές Μαΐου υποδέχεται κάθε χρόνο όλο και περισσότερους δρομείς από κάθε γωνιά του πλανήτη για να τρέξουν σε έναν ομολογουμένως όμορφο Μαραθώνιο.

O Abdi Ali Gelelchu από το Μπαχρέιν και η Margaret Agai από την Κένυα ήταν οι μεγάλοι νικητές με 2:09:11 και 2:27:31 αντίστοιχα, ενώ ο Δανός Jacob Sommer Simonsen ήταν νικητής στο πρωτάθλημα Δανίας που φιλοξενούσε η διοργάνωση με πολύ καλή επίδοση 2:11:24. Στην ίδια διοργάνωση πρώτη ήταν η Sara Schou Kristensen με 2:38:38.

Δεν έλειψαν ούτε και φέτος οι Έλληνες από τον αγώνα συμπληρώνοντας τους 40 τερματισμούς με δύο μάλιστα από αυτούς να τερματίζουν κάτω από τις τρεις ώρες.

Στον αγώνα είχε δηλωθεί να αγωνιστεί και ο πρωταθλητής μας Παναγιώτης Καραΐσκος, ο οποίος όμως τελικά δεν έλαβε μέρος, ενώ εκκίνηση πήρε και ο Μιχάλης Χατζηϊωάννου, που όμως εγκατέλειψε σχετικά νωρίς έχοντας περάσει τα 5χλμ. σε 17:32 και τα 10χλμ. σε 34:59.