Οι αμέτρητες ιστορίες του Μαραθώνιου του Λονδίνου!

Ξαναζήστε μερικές από τις πιο ξεχωριστές στιγμές

Με τον φετινό Μαραθώνιο του Λονδίνου ασχοληθήκαμε αρκετά, κυρίως, για τις σπουδαίες επιδόσεις των νικητών, αλλά και τους τερματισμούς των Ελλήνων δρομέων.

Ωστόσο, ο TCS London Marathon βρίσκει πάντα έναν, ή μάλλον πολλούς τρόπους για να είναι ξεχωριστός.

Η φετινή διοργάνωση, λοιπόν, χάρισε μερικές μοναδικές εικόνες και στιγμές που έχουν τη δική τους αξία, που δεν αφορούν αποκλειστικά το υψηλό επίπεδο των επιδόσεων.

Ο απίθανος 90χρονος

O David Picksley ήταν ο γηραιότερος δρομέας που τερμάτισε στον αγώνα, και μάλιστα, δεν ήταν ο τελευταίος!

Ο 90χρονος είχε βάλει στόχο να τερματίσει κάτω από τις 8 ώρες και τα κατάφερε με τους διοργανωτές να του επιφυλάσσουν έναν ξεχωριστό τερματισμό.

O χρόνος του; 7:16:46 και μάλιστα με εντυπωσιακή σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κοντά στα 10’/χλμ.

Aλλά και ο… τελευταίος

Ξεχωριστό τερματισμό, ωστόσο, έζησε και ο που ήταν ο τελευταίος δρομέας που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στον TCS London Marathon 2023.

Ο Mav Durnin “έκλεισε” τη μεγάλη γιορτή τερματίζοντας σε 8:10:58 και το πανηγύρισε δεόντως, ενώ τον “αποθέωσαν” και όσοι βρίσκονταν εκεί. Μάλιστα η διοργάνωση έχει τη φωτογραφία του σαν “εξώφυλλο” στη σελίδα της στο facebook.

Ο Eliud που έδινε μετάλλια

Το πόσο σπουδαίος αθλητής είναι ο Eliud Kipchoge το γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά, αλλά και το πόσο μεγάλος άνθρωπος το διαπιστώσαμε για μία ακόμα φορά στο Λονδίνο.

Ο κορυφαίος μαραθωνοδρόμος, λίγες μέρες μετά τον τερματισμό του στην Βοστόνη, βρέθηκε στο Λονδίνο για να δει τον αγώνα και δεν αρκέστηκε μόνο στο ρόλο του… θεατή!

Αντίθετα, ήταν στον τερματισμό και μοίρασε μετάλλια στους δρομείς που τερμάτιζαν. Δείτε το βίντεο: