Οι Έλληνες στον Μαραθώνιο του Ανόβερο

Δείτε τις επιδόσεις τους

Αρκετά νωρίς, συγκριτικά με τις υπόλοιπες χρονιές, πραγματοποιήθηκε ο Μαραθώνιος του Ανόβερο, ADAC Marathon Hannover στην γερμανική πόλη.

Νικητής ήταν ο Γερμανός Amanal Petros σε 2:07:02, και η Matea Parlov Kostro από την Κροατία με 2:25:45, ενώ τερμάτισαν κάτι λιγότερο από 15.000 δρομείς.

Μάλιστα και οι δύο επιδόσεις αποτελούν νέα ρεκόρ διαδρομής σε μία ημέρα με πραγματικά καλές συνθήκες για Μαραθώνιο.

Οι Έλληνες

Η ελληνική παρουσία δεν έλειψε από τον γερμανικό Μαραθώνιο, όπως και κάθε χρόνο άλλωστε, κι έτσι είχαμε συνολικά οκτώ ελληνικούς τερματισμούς.

Λασκαρίδης Δημήτριος4:32:39

Αξίζει να αναφέρουμε πως στον Ημιμαραθώνιο που διοργανώθηκε ταυτόχρονα με τον Μαραθώνιο η πολύπειρη δρομέας Βίκυ Κολοβού κατέκτησε την πρώτη θέση στην ηλικιακή της κατηγορία (W40) με επίδοση 1:29:24.