H Ομάδα Μαραθώνιου Γιαννιτσών στην Καλαμπάκα

Δείτε τις συμμετοχές της ομάδας στον 14ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος»

Ομάδα Μαραθώνιου Γιαννιτσών στον Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα - Τρίκαλα 2023

Η H Ομάδα Μαραθώνιου Γιαννιτσών μας ενημερώνει για τις συμμετοχές των μελών της στον 14ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος».

Ο 14ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα-Τρίκαλα, στη μνήμη του Θανάση Σταμόπουλου (ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων), ολοκληρώθηκε με εκατοντάδες συμμετοχές την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023. Ο αγώνας που αγαπήθηκε από δρομείς σε Ελλάδα και εξωτερικό διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία και σπουδαίους αθλητές να πετυχαίνουν νέα ρεκόρ.

Η διαδρομή ξεκινά από την πόλη της Καλαμπάκας, η οποία βρίσκεται στους πρόποδες των παραμυθένιων Μετεώρων που αποτελούν μνημείο της Παγκόσμιας Φυσικής Κληρονομιάς της UNESCO και τερματίζει στην κεντρική πλατεία των Τρικάλων.

Μεγάλος νικητής του 14ου Ημιμαραθωνίου αναδείχθηκε ο Κώστας Σταμούλης και φέτος (όπως και πέρυσι) σπάζοντας κάθε ρεκόρ διαδρομής με τον εκπληκτικό  χρόνο 1:04:24 ενώ τον ακολούθησε ο αδερφός του Νίκος με 1:05:07. Στην 3η θέση ανδρών τερμάτισε ο Αντώνης Παπαδημητρίου σε 1:06:49. Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Adrijana Pop Arsova με 1:13:39, καταρρίπτοντας και αυτή το ρεκόρ διαδρομής. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με χρόνο 1:18:12 και η Βασιλική Κωνσταντοπούλου στην 3η θέση με 1:18:38.

Στον αγώνα των 5000 μέτρων, νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Μάριος Αναγνώστου με χρόνο 14:39, ενώ στις γυναίκες η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου με 16:54.

Τα μέλη της Ομάδας Μαραθωνίου Γιαννιτσών Ο.Μ.Γ συμμετείχαν και στους δύο αγώνες, πετυχαίνοντας σπουδαίους χρόνους όπως παρακάτω: