Έλληνες στον Μαραθώνιο της Βερόνα

Δείτε τις επιδόσεις τους σε όλα τα αγωνίσματα

Από τον Μαραθώνιο της Βερόνα

Με τρεις ελληνικούς τερματισμούς πραγματοποιήθηκε ο Μαραθώνιος της Βερόνα, 21ª HOKA Veronamarathon μαζί με τους παράλληλους αγώνες Cangrande Half Marathon και Last 10km Marathon.

Στον Μαραθώνιο τερμάτισαν ο Νικόλαος Λακαφώσης και μάλιστα σε πολύ καλό χρόνο 2:43:38 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στην κατηγορία του, ο Ιώαννης Δόμανος σε 3:09:21 και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης σε 4:50:38.

Στον Ημιμαραθώνιο τερμάτισαν οι Ανδρέας Καραμπόγας (1:40:03), Σπυριδονία Τριχιά σε 2:19:21 και Ελένη Σπαντιδάκη (2:20:35).

Στα 10χλμ. τον αγώνα ολοκλήρωσαν ο Στέφανος Φυγετάκης σε 42:37 και ο Νίκος Δάρμης σε 57:29, καθώς και ο Αναστάσιος Γκουντάκος σε 1:19:33.

Νικητές στον Μαραθώνιο αναδείχθηκαν ο Κενυάτης Njeri Simon Kamau σε 2:18:46 και η Eliana Valeria Silvera Silvia από την Ουρουγουάη σε 2:53:41, ενώ τερμάτισαν πάνω από 1.200 δρομείς συνολικά.

Kea Run 2024: Άνοιγμα εγγραφών