Θεοδωρακάκος και Τσαλοκώστα στο Πανελλήνιο Ορεινού Δρόμου

Δείτε τι έγινε στον αγώνα Κωνσταντίνεια 2019 – Run Deskati που φιλοξένησε και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος και η Δήμητρα Τσαλοκώστα ήταν οι νικητές στον αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ορεινού δρόμου που φιλοξενήθηκε στη Δεσκάτη και τον αγώνα “Κωνσταντίνεια 2019 – Run Deskati” την Κυριακή 7 Απριλίου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής των βουνών επικράτησε άνετα τερματίζοντας τη διαδρομή των 16χλμ. σε 1:19:42. Ακολούθησαν ο Γιώργος Λουφέκης σε 1:25:00 και ο Ηλίας Κάσσος σε 1:25:35.

Στις γυναίκες, η μάχη για την πρώτη θέση ήταν πιο αμφίρροπη με την Δήμητρη Τσαλοκώστα τελικά να είναι πρώτη με 1:33:14 και τη μαραθωνοδρόμο Σόνια Τσεκίνη να ακολουθεί σε 1:33:34 με τα δύο κορίτσια να καταλαμβάνουν την έκτη και έβδομη θέση στο σύνολο αντίστοιχα. Τρίτη ήταν η Ξένια Καζιμίροβα σε 1:47:51.

Συνολικά στον αγώνα τερμάτισαν 58 δρομείς, ενώ πραγματοποιήθηκαν ακόμα αγώνες 5 και 10χλμ. 115 και 19 τερματισμούς αντίστοιχα.