Σπουδαίες επιδόσεις στον Ημιμαραθώνιο της Πράγας

Δείτε τι έγινε στον Sportissimo Prague Half Marathon

Ο Κενυάτης Bernard Kimeli ήταν ο μεγάλος νικητής του Sportissimo Prague Half Marathon που πραγματοποιήθηκε σήμερα στην πανέμορφη πρωτεύουσα της Τσεχίας.

Ο νεαρός Κενυάτης τερμάτισε σε 59:47 με τους συμπατριώτες του Yegon και Kwemoi να ακολουθούν σε 59:56 και 59:59 αντίστοιχα.

Και στις γυναίκες, η νικήτρια έρχεται από την Κένυα με τη Joan Chelimo να επικρατεί ακολουθώντας μάλιστα πολύ γρήγορα περάσματα (10χλμ. σε 30:14!). Τελικά, ο ρυθμός της έπεσε και η νεαρή Κενυάτισσα τερμάτισε σε 1:05:04 μία από τις καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η συμπατριώτισσά της Caroline Kipkurui σε 1:06:09, ενώ τρίτη ήταν η Worknes Degefa από την Ερυθραία σε 1:08:09.

Στον αγώνα τερμάτισαν και δύο Έλληνες δρομείς, ο Ηλίας Μαυροειδέας της All About Running σε 1:43:11 και ο Παναγιώτης Βρόντος σε 2:23:54.