Δυναμική ελληνική παρουσία και στο Dusseldorf

Αποτελέσματα Ελλήνων και νικητές από τον μαραθώνιο της γερμανικής πόλης

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή ο Μαραθώνιος του Dusseldorf, Μetro Group Dusseldorf Marathon, ένας αγώνας που κάθε χρόνο προσελκύει χιλιάδες δρομείς από όλη την Ευρώπη και όχι μόνο καθώς περιλαμβάνει μία εύκολη διαδρομή ενώ οι καιρικές συνθήκες είναι συνήθως ιδανικές για μαραθώνιο.

Η ελληνική παρουσία ήταν έντονη με πάνω από 20 δρομείς από τη χώρα μας να απολαμβάνουν τη δική τους μαραθώνια εμπειρία στη γερμανική πόλη. Πιο γρήγορος ήταν ο Χρήστος Τζωρτζής που τερμάτισε σε 2:54:06 στην 45η θέση.

Από τον αγώνα απουσιάζαν οι ιδιαίτερα γρήγοροι Αφρικανοί δρομείς. Νικητές αναδείχθηκαν ο Ρουμάνος Marius Ionescu (φωτό 1) με 2:13:19 και η Αμερικανίδα Annie Bersagel (φωτό 2, η οποία υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο την περσινή της νίκη. Η Αμερικανίδα τερμάτισε σε 2:28:29, σχεδόν 30 λεπτά (!) μπροστά από τη δεύτερη δρομέα.

Ο νικητής του αγώνα, Marius Ionescu (Norbert Wilhelmi / METRO GROUP Marathon Duesseldorf)

Nικήτρια για 2η συνεχόμενη χρονιά η Annie Bersagel (Norbert Wilhelmi / METRO GROUP Marathon Duesseldorf)

Συνολικά τερμάτισαν περισσότεροι από 2.500 δρομείς και συγκεκριμένα, 2.132 άντρες και 522 γυναίκες στον μαραθώνιο, όμως οι πολλές συμμετοχές (περίπου 10.000) ήταν στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας όπου περίπου 2.500 ομάδες των 4 ατόμων έλαβαν μέρος με τα μέλη των ομάδων να “μοιράζονται” τη μαραθώνια απόσταση.