Eλληνικές συμμετοχές και στο Αννόβερο

Οι νικητές του αγώνα της γερμανικής πόλης αλλά και τα αποτελέσματα των Ελλήνων δρομέων.

Eλληνική παρουσία είχε και ο Μαραθώνιος του Αννόβερο, HAJ Hannover Marathon που έγινε την Κυριακή 19 Απριλίου. Συνολικά 3 Έλληνες τερμάτισαν ανάμεσα στους 1.428 που ολοκλήρωσαν την απόσταση σημειώνοντας μάλιστα αρκετά καλούς χρόνους.

Για την ιστορία νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Τζέικομπ Κιρούι σε 2:09:32 μόλις 10 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Αιθίοπα Χάλα Μπεκέλε. Τρίτος ήταν ο Μάρτιν Κοσκγέκι, επίσης από την Κένυα, σε 2:09:50.

Στις γυναίκες, η Αλγερινή Σουάντ Αΐτ Σαλίμ επικράτησε όπως αναμενόταν σε 2:27:21 με την Ουκρανή Όλγα Κοτόσκα να σημειώνει σημαντικό ατομικό ρεκόρ και να κατακτά τη δεύτερη θέση σε 2:29:13. Τρίτη ήταν η Μακάνια Μαπασέκα από τη Νότια Αφρική σε 2:31:29.

Το πρόγραμμα των αγώνων στο Αννόβερο ήταν αρκετά πλούσιο καθώς εκτός από τον μαραθώνιο πραγματοποιήθηκε αγώνας 10 χλμ. με περισσότερες από 1.800 συμμετοχές αλλά και Ημιμαραθώνιος.

Την ερχόμενη εβδομάδα, μία ακόμα γερμανική πόλη, αυτή του Αμβούργου πραγματοποιεί τον δικό του μαραθώνιο. Εκεί μάλιστα οι συμμετοχές των Ελλήνων ξεπερνούν τις 60!