Ελληνικές συμμετοχές και στο Ρότερνταμ

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων από τον μαραθώνιο της ολλανδικής πόλης

Ανήμερα του Πάσχα πραγματοποιήθηκε στο Ρότερνταμ ο μαραθώνιος της πόλης, NN Marathon Rotterdam, με συμμετοχές από δρομείς από κάθε γωνιά του πλανήτη. Μεγάλος νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Αμπέρα Κούμα με 2:06:47 ενώ στις γυναίκες η Γιαπωνέζα Ασάμι Κάτο πραγματοποίοησε μίνι έκπληξη 2:26:30.

Ο μαραθώνιος της ολλανδικής πόλης είναι από τους πιο γρήγορους παγκοσμίως ενώ εκεί έχουν σημειωθεί μερικές  πολύ μεγάλες επιδόσεις με καλύτερη το 2:04:27 το οποίο μάλιστα το έχουν τρέξει δύο δρομείς σε αυτή τη διαδρομή, οι Κενυάτες Ντάνκαν Κίμπετ και Τζέιμς Καμπάι. Αυτό ώθησε και αρκετούς Έλληνες να περάσουν το Πάσχα τους εκεί τρέχοντας στην απόσταση του μαραθωνίου. Συνολικά 14 δρομείς από την Ελλάδα τερμάτισαν στον μαραθώνιο με καλύτερο από όλους Θεόδωρο Παπασταύρου με 2:50:41.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ελληνικής καταγωγής Μέλανι Παναγιώτου που αγωνίζεται με την Αυστραλία η οποία τερμάτισε στην πέμπτη θέση σε 2:34:35, επίδοση που αποτελεί νέο προσωπικό της ρεκόρ.