Τα φαβορί επικράτησαν στο Νταεγού

Οι Αιθίοπες Μπιρχάνου και Μελκαμού πήραν εύκολες νίκες στον Daegu Marathon

Τα φαβορί επικράτησαν τελικά στον Daegu Marathon που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στην κορεάτικη πόλη. Ο αγώνας που έγινε για 7η συνεχόμενη χρονιά και έχει την ασημένια ετικέττα της IAAF φιλοξένησε αρκετά καλούς δρομείς από την αφρικανική ήπειρο οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τις σχετικά καλές καιρικές συνθήκες αλλά και την εύκολη διαδρομή για να σημειώσουν ικανοποιητικές επιδόσεις.

Οι σημαντικότεροι ήταν ο Girmay Birhanu στους άνδρες και η Meselech Melkamu στις γυναίκες, δύο δρομείς από την Αιθιοπία που έχουν συμμετάσχει και έχουν πρωταγωνιστήσει σε πολλούς μεγάλους μαραθωνίους του κόσμου, οι οποίοι ήταν και οι μεγάλοι νικητές στον αγώνα του Νταεγού. Ο Birhanu επικράτησε με 2:07:26, 1 περίπου λεπτό μπροστά από τους Κενυάτες διώκτες του ποα ακολούθησαν ενώ η Melkami άφησε περισσότερο από 2 λεπτά πίσω της τη συμπατριώτισσά της  Dinkinesh Mekash που ακολούθησε.

Καλή παρουσία είχαν στην “έδρα” τους δύο Κορεάτες δρομείς, ο Son Myeong-Jon και η Yeum Ko-Eun οι οποίοι κατέλαβαν τις 5ες θέσεις σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα με αρκετά καλές επιδόσεις, 2:14:46 και 2:34:41.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος 14.452 δρομείς σε μία πόλη που τα τελευταία χρόνια γνωρίζει μεγάλη ανάπτυξη και αριθμεί σχεδόν 2,5 εκατομμύρια κατοίκους ενώ τα τελευταία δεκαπέντε περίπου χρόνια έχει φιλοξενήσει σπουδαίες αθλητικές διοργανώσεις όπως το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου το 2011, το Παγκόσμιο Φοιτητικό Πρωτάθλημα το 2003 αλλά και μερικά παιχνίδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου το 2002.