Πρωτοχρονιάτικος μαραθώνιος στην Ελβετία

Έτρεξαν ένα λεπτό μετά την αλλαγή του χρόνου

Για 11η χρονιά στη Ζυρίχη της Ελβετίας διεξήχθη o αγώνας μαραθωνίου “Neujahrsmarathon Zurich” με ώρα εκκίνησης ένα μόλις λεπτό μετά την αλλαγή του χρόνου. Έτσι και φέτος στις 12:01 της 1ης Ιανουαρίου του 2015 περισσότεροι από 800 δρομείς ξεχύθηκαν στους γεμάτους χιόνι δρόμους για να προϋπαντήσουν τον καινούριο χρόνο τρέχοντας.

Η διαδρομή του αγώνα καλύπτεται κατά 90% σε φυσικό έδαφος (χώμα, χόρτο) και κατά 10% σε άσφαλτο ενώ οι δρομείς καλούνται να έχουν στη διάθεσή τους φακούς κεφαλής καθώς το μεγαλύτερο κομμάτι δεν φωταγωγείται.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Ιταλός Φρεντερίκ Ρουμπέρτι με 2:48:57 ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Γερμανίδα Λίνα Κριστίν Σκινκ με 3:29:33. Συνολικά τερμάτισαν 814 από 41 διαφορετικές χώρες.

Αυτό που αξίζει να αναφέρουμε ότι οι πρώτοι νικητές έχουν μέχρι στιγμής και τις καλύτερες επιδόσεις στον κόσμο για το 2015!