Εντυπωσίασε ο Ρόνο στον Birell Prague Grand Prix 10k

Σημαντικές επιδόσεις από τους Κενυάτες στον αγώνα δρόμου της Πράγας

Εντυπωσιακός ήταν ο Τζόφρι Ρόνο που επικράτησε στον αγώνα Birell Prague Grand Prix 10k τερματίζοντας σε χρόνο 27:28, τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της χρονιάς στο αγώνισμα. Μάλιστα ο Ρόνο έσπασε κατά 16 δευτερόλεπτα το ρεκόρ διαδρομής ενώ άφησε πίσω του τον συμπατριώτη του και ταχύτερο μαραθωνοδρόμο, Τζόφρι Μουτάι. Στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Νίκολας Μπορ ολοκληρώνοντας μία αμιγώς Κενυατική τριάδα.

Ο Ρόνο έτσι κέρδισε έναν ακόμα σπουδαίο μαραθωνοδρόμο, αφού στα μέσα του Ιουνίου είχε κερδίσει και τον Ουίλσον Κιπσάνγκ στον Olomouc Half Marathon, έχοντας κάνει πια συνήθεια να κερδίζει τους πολύ γρήγορους συμπατριώτες του.

Στις γυναίκες η Κορέτι Γιεπκόετες επικράτησε με άνεση σημειώνοντας και αυτή νέο ρεκόρ διαδρομής με 31:05, χρόνος που είναι ο τρίτος καλύτερος για φέτος στον κόσμο. Με τον τρόπο αυτό η Γιεπκόετς άφησε σχεδόν 1 λεπτό πιο πίσω τη συμπατριώτισσά της Έσθερ Τσεμτάι που ακολούθησε σε 31:51 ενώ τρίτη ήταν μία ακόμα Κενυάτισσα η Φλομένα Τσεπτσιρτσίρ σε 32:30.

Ο συγκεκριμένος αγώνας που έγινε για 19η φορά ανήκει σε αυτούς με τη χρυσή ταμπέλα της IAAF, δηλαδή στην υψηλότερη κατηγορία αγώνων δρόμου και κάθε χρόνο φιλοξενεί σπουδαία ονόματα. Φέτος τερμάτισαν σχεδόν 5.500 δρομείς από 54 διαφορετικές χώρες.