Ελληνικοί τερματισμοί και στον Volkswagen Bucharest Half Marathon

Δείτε τι έγινε στον Ημιμαραθώνιο του Βουκουρεστίου

Ο Volkswagen Bucharest Half Marathon έχει εξελιχθεί σε μία πολύ επιτυχημένη διοργάνωση που προσελκύει αρκετούς δρομείς τόσο από τα Βαλκάνια όσο και τη Δυτική Ευρώπη.

Φέτος μάλιστα περισσότεροι από 2.370 δρομείς ολοκλήρωσαν τον αγώνα του Ημιμαραθώνιου, ενώ εκατοντάδες συμμετείχαν και στα παράλληλα αγωνίσματα των 10χλμ. και της σκυταλοδρομίας.

Επιπλέον, σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις με τον Κενυάτη Paul Kariuki να τερματίζει σε 1:01:22 μετά από μάχη με τους συμπατριώτες του Elvis Tabarach που ήταν δεύτερος με 1:01:26 και Hillary Kipchumba που ήταν τελικά τέταρτος σε 1:01:36, αλλά και τον Ουγκαντέζο Victor Kiplagat που τερμάτισε τρίτος σε 1:01:26.

Στις γυναίκες, η Κενυάτισσα Relin Meringor ήταν αυτή που κέρδισε τον αγώνα με 1:09:53 με δύο ακόμα Αφρικανές να ακολουθούν, την Juliet Chekwei από την Ουγκάντα με 1:11:47 και την Wolkeba Bekele από την Αιθιοπία με 1:14:38.

Στον αγώνα φυσικά μετείχαν και αρκετοί Έλληνες δρομείς που ταξίδεψαν στο όμορφο Βουκουρέστι για τον αγώνα. Μάλιστα, η Φιλίππα Πουλίδου κατέλαβε τη 12η θέση στο σύνολο και 1η στην ηλικιακή της κατηγορία 45-54 σημειώνοντας μία ακόμα καλή επίδοση στην μακροχρόνια καριέρα της με χρόνο 1:34:33!

Συνολικά τερμάτισαν 25 Έλληνες, 21 άνδρες και 4 γυναίκες, ενώ ταχύτερος από όλους ήταν ο Νικόλαος Τζανετόπουλος σε 1:30:25.