Σπουδαία επίδοση στα 10χλμ. σε άσφαλτο από τον Jacob Kiplimo

Κέρδισε στον San Silvestre Vallencana Marathon με σπουδαία επίδοση

Ο 18χρονος Jacob Kiplimo ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα 10χλμ. σε άσφαλτο San Silvestre Vallencana Marathon τη Δευτέρα 31 Δεκεμβρίου.

Ο Kiplimo έσπασε τα χρονόμετρα τερματίζοντας σε 26:41 επίδοση που είναι η καλύτερη που έχει σημειωθεί ποτέ στην απόσταση σε αγώνα ασφάλτου. Ωστόσο, δεν αναγνωρίζεται ως παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς η διαδρομή είναι στο μεγαλύτερο μέρος της κατηφορική.

Μάλιστα, ο Kiplimo έφτασε τελευταία στιγμή στην Ισπανία αφού ήταν μία τελευταία προσθήκη στη λίστα συμμετοχών των ελίτ δρομέων για τον αγώνα που έχει μεγάλη παράδοση στις μεγάλες επιδόσεις.

Ο νεαρός δρομέας από την Ουγκάντα ήταν Ασημένιος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην κατηγορία Κ20 το περασμένο καλοκαίρι και σίγουρα έχει πολύ μέλλον στις μεγάλες αποστάσεις.