Αρκετοί Μαραθώνιοι στην Ευρώπη το ΣΚ που πέρασε

Δείτε τους νικητές αλλά και τους Έλληνες δρομείς που αγωνίστηκαν

H Kυριακή 28 Οκτωβρίου μπορεί να ήταν εθνική γιορτή για εμάς στην Ελλάδα, όμως στην υπόλοιπη Ευρώπη ήταν μέρα… Μαραθώνιου. Έτσι, είχαμε αρκετές σημαντικές διοργανώσεις σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της Γηραιάς Ηπείρου. Σε πολλές από αυτές είχαμε και ελληνικούς τερματισμούς και μάλιστα με καλές επιδόσεις.

Δείτε εδώ τους Έλληνες στη Φρανκφούρτη

Δείτε εδώ τους Έλληνες στη Βενετία και όσα περίεργα έγιναν στον Venicemarathon

Ο SSE Airtricity Dublin Marathon φιλοξένησε χιλιάδες δρομείς στους δρόμους του Δουβλίνου, της πρωτεύουσας της Ιρλανδίας. Νικητής αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Assefa Bekele με 2:13:24 και η συμπατριώτισσά του Mesera Dubiso με 2:33:49. Συνολικά τερμάτισαν περισσότεροι από 15.000 δρομείς, ενώ υπήρχε και ελληνική συμμετοχή.

Παράλληλα, φιλοξενήθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αστυνομικών όπου συμμετείχε και πλήρης ελληνική αποστολή. Νικητής στο εν λόγω πρωτάθλημα ήταν ο Ιρλανδός David Mansfield σε 2:20:15.

Oι Έλληνες αστυνομικοί στον Μαραθώνιο του Δουβλίνου και οι θέσεις τους στο Πρωτάθλημα

(93)

Τερμάτισαν ακόμα ο Γιώργος Νεράτζης σε 3:41:10 (3:40:47) και ο Λάζαρος Κρητικόπουλος σε 4:05:50 (3:50:27).

Συμμετείχε ακόμα και Κυπριακή ομάδα με καλά πλασαρίσματα.

Η ομάδα της Κύπρου στο Δουβλίνο και οι θέσεις τους στο Πρωτάθλημα

Πανίκος Μοδέστου 3:14:13 3:14:07 (89)
Θεόδωρος Σοφοκλέους 3:14:40 3:14:35 (90)
Μιχαήλ Μιχαήλ 3:41:55 3:41:49 (99)
Λεωνίδας Λεωνίδου 4:18:15 4:18:10 (102)
Χριστίνα Χιώτη 3:33:43 3:33:37 (28)

Στον Volkswagen Ljubljana Marathon που πραγματοποιήθηκε για 23η φορά στην πρωτεύουσα της Σλοβενίας, νικητής αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Lemma Kisaye με σπουδαία επίδοση 2:04:58 που αποτελεί και ρεκόρ αγώνα και η Κενυάτισσα Visiline Jepkesho και αυτή με νέο ρεκόρ αγώνα 2:22:58. Συνολικά τερμάτισαν περισσότεροι από 1.300 άνδρες και 350 γυναίκες κυρίως από τη Σλοβενία, αλλά και τη γειτονική Κροατία καθώς και άλλες χώρες.

H Λοζάνη διοργάνωση τον δικό της Μαραθώνιο με αρκετές συμμετοχές. Νικητές αναδείχθηκαν ο Hrioued Alaa σε 2:22:16 και η 45χρονη Αline Camboulives με 2:43:14, ενώ στον Ημιμαραθώνιο ο Αιθίοπας Alemayehu Wodajo σε 1:06:56 και η Israel Silass Geletu από την Αιθιοπία σε 1:15:43. Στους τερματίσαντες του Μαραθώνιου ήταν και ο Έλληνας δρομέας Γκασπάρ Βλαχάκης μεε 3:25:18.

Ο Μαραθώνιος των Βρυξελλών, Brussels Marathon & Half Marathon κάθε χρόνο είναι μία από τις σημαντικότερες διοργανώσεις της κεντρική Ευρώπης καθώς αγωνίζονται χιλιάδες δρομείς, τόσο στην απόσταση των 42.195μ. όσο και στον Μαραθώνιο. Στον αγώνα έδωσαν το παρών αρκετοί Έλληνες δρομείς, κυρίως στον Ημιμαραθώνιο, ενώ λιγότεροι αγωνίστηκαν στον Μαραθώνιο.