Ρεκόρ από τον Cherono στο Άμστερνταμ, εγκατέλειψε ο Bekele + Oι Έλληνες

Δείτε τι έγινε στον TCS Amsterdam Marathon

O Kενυάτης Lawrence Cherono ήταν ο μεγάλος νικητής του TCS Amsterdam Marathon τερματίζοντας σε 2:04:05, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ διαδρομής για πάνω από ένα λεπτό αλλά και προσωπικό του ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ αγώνα το είχε ο ίδιος δρομέας από την περσινή του νίκη.

Η κούρσα γενικά ήταν πολύ γρήγορη, ενώ σπουδαίες επιδόσεις σημείωσαν τόσο ο 2ος Mule Wasihun με 2:04:37, όσο και ο τρίτος Solomon Deksisa με 2:04:40. Ο 9ος μάλιστα, ο Κενυάτης Kipsambu τερμάτισε σε 2:07:20, ενώ η δεκάδα έκλεισε σε 2:10:36 με τον Αιθίοπα Alamirew που έκανε ντεμπούτο στην απόσταση.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τούρκος, αφρικανικής βέβαια καταγωγής, Kaan Ozbilen, ο οποίος ήταν με 2:06:23 και νέο ατομικό ρεκόρ αλλά και εθνικό ρεκόρ.

O Kenenisa Bekele δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τους πρωτοπόρους, ενώ τελικά εγκατέλειψε αφού είχε διανύσει αρκετά χιλιόμετρα στην κούρσα.

Στις γυναίκες, η Tadelech Bekele από την Αιθιοπία επικράτησε με 2:23:07 επαναλαμβάνοντας κι αυτή την περσινή της νίκη (2:21:54). Η Shasho Insemu από την Κένυα και η Azmera Gebru, επίσης από την Αιθιοπία ακολούθησαν αρκετά κοντά σε 2:23:13 και 2:23:31 αντίστοιχα.

Η Linet Masai που έκανε το ντεμπούτο της στον Μαραθώνιο ήταν τελικά 5η με 2:23:46, ενώ η Meseret Defar άνοιξε λογαριασμό και σε αυτήν την απόσταση μένοντας στην 8η θέση με 2:27:23.

Ο αγώνας φιλοξενούσε και το εθνικό πρωτάθλημα για τους Ολλανδούς με τον Michel Butter να είναι ο νικητής σε 2:17:18.

Στον αγώνα πραγματοποιήθηκαν χιλιάδες τερματισμοί μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο της πόλης, όχι μόνο στον Μαραθώνιο, αλλά και στα παράλληλα αγωνίσματα (Ημιμαραθώνιο, 8χλμ.). Η ελληνική παρουσία ήταν έντονη ενώ σημειώθηκαν και αρκετά καλές επιδόσεις. Μάλιστα, ο Μιχάλης Χατζηιωάννου από τη Σύμη τερμάτισε κάτω από το 2:40, σε 2:38:46, ο Αλέξανδρος Ράπτης σε 2:41:38, ο Χριστόφορος Τσαντούλας σε 2:48:59, ενώ δύο ακόμα δρομείς τερμάτισαν κάτω από τις 3:00.