Αρκετοί Έλληνες στο Αϊντχόφεν – Μεγάλο ρεκόρ ο Ζαγκανάς

Δείτε τι έγινε στον Marathon Eindhoven 2018

O Mαραθώνιος του Αϊντχόφεν πραγματοποιήθηκε την Κυριακή με περισσότερους από 2.000 τερματισμούς μόνο στην απόσταση των 42.195μ.

Νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Elisa Rotich με 2:07:32, μακριά από το ρεκόρ διαδρομής που είναι 2:05:46.

Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε και το εθνικό πρωτάθλημα του Βελγίου όπου νικητής αναδείχθηκε ο Kristof Nackaerts με 2:24:53, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν, αρκετά κοντά, η Nina Lauwaert με 2:30:24. Επίσης, πραγματοποιήθηκαν και αγώνες Ημιμαραθώνιο, 10 και 5χλμ., μικρότερες αποστάσεις για παιδιά αλλά και σκυταλοδρομία Μαραθώνιου.

Η ελληνική παρουσία ήταν έντονη. Μάλιστα, είχαμε και μία σπουδαία επίδοση από τον Σταύρο Ζαγκανά. Ο Κρητικός δικηγόρος τερμάτισε σε 2:32:38 συντρίβοντας το προσωπικό του ρεκόρ πραγματοποιώντας την έκτη καλύτερη επίδοση για το 2018 στη χώρα μας. Συνολικά, μόνο στον Μαραθώνιο, τερμάτισαν περισσότεροι από 20 Έλληνες δρομείς.