Γρήγοροι Μαραθώνιοι σε Μπουένος Άιρες και Νότια Αφρική

Δείτε τι έγινε σε δύο μεγάλες διοργανώσεις στο Νότιο Ημισφαίριο

Το όμορφο Buenos Aires διοργάνωσε για 34η φορά το δικό του μεγάλο Μαραθώνιο, τον Maraton Buenos Aires με χιλιάδες συμμετοχές.

Στον αγώνα σημειώθηκε ένα σπουδαίο ρεκόρ από τον Κενυάτη, πρωτάρη στον Μαραθώνιο,  Emmanuel Saina με 2:05:21. Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η συμπατριώτισσά του Vivian Kiplagat Jerono με 2:29:03. Και οι δύο επιδόσεις αποτέλεσαν νέο ρεκόρ αγώνα.

Μάλιστα, ο νεαρός Κενυάτης, ο οποίος δεν ήταν καν στα φαβορί πριν από την εκκίνηση του αγώνα αφού συμμετείχε για πρώτη φορά στην απόσταση, έτρεξε μόνος του μετά το 30ο χλμ. ακολουθώντας και αυτός την τακτική των αρνητικών περασμάτων, καλύπτοντας το πρώτο μισό σε 1:02:52 και το δεύτερο σε 1:02:29.

Ο καιρός ήταν αρκετά καλός στην πρωτεύουσα της Αργεντινής αν και η θερμοκρασία έφτασε και τους 20 βαθμούς δυσκολεύοντας τους πιο αργούς δρομείς. Οι τερματισμοί μόνο στον Μαραθώνιο πλησίασαν τους 9.000. Ανάμεσα στους τερματίσαντες βρήκαμε και δύο Έλληνες δρομείς, τον Μίλτο Μπιτόπουλο σε 4:03:59 (3:59:23 καθ.) και τον Νίκο Μπαρτζουλιάνο σε 6:01:01 (5:55:57 καθαρό).

Σε έναν άλλο σπουδαίο Μαραθώνιο που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή και πάλι στο Νότιο Ημισφαίριο, τον Sanlam Cape Town Marathon στη Νότια Αφρική μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Νοτιοαφρικανός Stephen Mokoka στους άνδρες και η Helalia Johannes από τη Ναμίμπια στις γυναίκες με 2:08:31 και 2:29:28 αντίστοιχα.