Θρίαμβος για Kamworor, μεγάλο ρεκόρ στις γυναίκες

Δείτε τι έγινε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου και στον Τrinidad Alfonso Valencia Medio Maraton

Μετά από μία εντυπωσιακή κούρσα, κι ένα 5άρι σε 13:02 ανάμεσα από το 15ο έως το 20ο χλμ. ο Geoffrey Kamworor στέφθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά Παγκόσμιος Πρωταθλητής Ημιμαραθωνίου το Σάββατο 24 Μαρτίου στη Βαλένθια.

Ο Κενυάτης έδειξε ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση από τους υπόλοιπους, αλλά και ότι το ήθελε περισσότερο και με φοβερές δυνάμεις έφτασε σε μία σπουδαία νίκη σε 1:00:02 αφήνοντας 20 δευτερόλεπτα πιο πίσω το έτερο μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, τον πρώην συμπατριώτη του Abraham Cheroben, ο οποίος αγωνίζεται με το Μπαχρέιν και τρίτο τον Aron Kifle από την Ερυθραία που τερμάτισε σε 1:00:31.

Tα περάσματα ήταν 14:31 τα πρώτα 5χλμ., 29:28 (14:57) στα 10χλμ., 44:13 (14:45) στα 15χλμ. και 57:14 (13:02) στα 20χλμ.

Καλύτερος Ευρωπαίος στον αγώνα των ανδρών ήταν ο 22χρονος Eλβετός Julien Wanders που τερμάτισε στην 8η θέση σε 1:01:03 αποδεικνύοντας για μία ακόμα φορά ότι θα μας απασχολήσει ιδιαίτερα στο μέλλον, ενώ ο σπουδαίος Μπέρναρντ Λάγκατ που στα 43 του αγωνίστηκε από… σπόντα στο πρωτάθλημα τερμάτισε σε 1:02:16 στην 31η θέση.

Στις γυναίκες από την άλλη η Αιθιοπία ήταν αυτή που πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο. Η Netsanet Gudeta ήταν αυτή που το κέρδισε τερματίζοντας σε 1:06:11, επίδοση που αποτελεί και παγκόσμιο ρεκόρ για κούρσα όπου συμμετείχαν μόνο γυναίκες (το 1:04:51 της Joyciline Kepkosgei σημειώθηκε σε κούρσα όπου έτρεχαν και άνδρες, συνεπώς είναι πιθανό να βοηθήθηκε από λαγούς).

Η κάτοχος του απόλυτου, επομένως, ρεκόρ, Joyciline Kepkosgei έμεινε δεύτερη σε 1:06:54, ενώ η επίσης Κενυάτισσα Pauline Kamulu ήταν τρίτη σε 1:06:56.

Η κούρσα ήταν αρκετά γρήγορη καθώς 13 αθλήτριες τερμάτισαν κάτω από το 1:10 με πολλές από αυτές να σημειώνουν νέα ατομικά ρεκόρ, αλλά και εθνικά, όπως η Chemtai Salpeter από το Ισραήλ που ήταν 13η σε 1:08:58.

Οι πρώτες 12 θέσεις πριν από τη Salpeter κατελήφθησαν από Αφρικάνες δρομείς (υπήρχαν και τρεις από το Μπαχρέιν που όμως κατάγονται από την Κένυα), ενώ πρώτη ανάμεσα στις Ευρωπαίες ήταν η Ρουμάνα Ancuta Bobocel σε 1:10:21 στην 15η θέση.

Θυμίζουμε πως το Παγκόσμιο πρωτάθλημα φιλοξενήθηκε στο πλαίσιο της διοργάνωσης του Medio Maraton Valencia Trinidad Alfonso όπου συμμετείχαν χιλιάδες δρομείς από όλο τον κόσμο.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου πλέον διεξάγεται κάθε δύο χρόνια παράλληλα με σπουδαίες διοργανώσεις όπως και φέτος με τον Trinidad Alfonso. Για το 2020 η διοργάνωση έχει προγραμματιστεί για την πόλη Gdynia της Πολωνίας.

photo copyright: Jean-Pierre Durand