8ος ο Μερούσης στην Κοπεγχάγη – Τα αποτελέσματα των Ελλήνων

Μακριά από το όριο ο Έλληνας Μαραθωνοδρόμος

Προσπάθησε πολύ για το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αλλά δεν τα κατάφερε ο Έλληνας μαραθωνοδρόμος στον Μαραθώνιο Telenor Copenhagen marathon. Ο Χριστόφορος Μερούσης τερμάτισε στην 8η θέση, πρώτος ανάμεσα στους Ευρωπαίους δρομείς, όμως το 2:24:09 είναι μακριά από το 2:19:00 που αποτελεί τόσο το προσωπικό του ρεκόρ, όσο και το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου που θα πραγματοποιηθεί στο Λονδίνο το ερχόμενο καλοκαίρι.

Ο 35χρονος Χιώτης πρωταθλητής ξεκίνησε με έναν συντηρητικό σταθερό ρυθμό στα πρώτα χιλιόμετρα πηγαίνοντας κοντά στο 3:20/χλμ. με την προοπτική να ανεβάσει στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως τελικά δεν του “βγήκε”.

Πέρασε τα 10χλμ. σε 33:13 και τον Ημιμαραθώνιο σε 1:11:11, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του έπεσε λίγο.

Ο Μερούσης βέβαια, τη φετινή σεζόν αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα και έκανε πραγματικό αγώνα για να λάβει μέρος στον αγώνα.

Νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Τζούλιους Καρίνγκα κι ακολούθησαν πέντε ακόμα συμπατριώτης του, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Χάνα Τεκλού από την Αιθιοπία σε 2:47:24 με δύο ακόμα δρομείς από την αφρικανική χώρα να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα.

Από ελληνικής πλευράς, είχαμε συνολικά 16 ακόμα τερματισμούς μαζί με τον Μερούση. Μάλιστα, καλή παρουσία είχε και ο Σταμάτης Παπαδάκης, ο οποίος κατέλαβε την 26η θέση στο σύνολο και την 3η στην ηλικιακή του κατηγορία (40-44) με χρόνο 2:39:47.