Για λίγο έχασε το όριο η Τσεκίνη – Οι Έλληνες της Πράγας

Δείτε όσα έγιναν στον Volkswagen Prague Marathon

Ένας από τους τελευταίους σημαντικούς μαραθώνιους της άνοιξης σε Ευρωπαϊκό έδαφος πραγματοποιήθηκε την Κυριακή. Ο λόγος για τον Volkswagen Prague Marathon που φημίζεται για την πανέμορφη διαδρομή του που διασχίζει την παραμυθένια πόλη διασχίζοντας τα πιο όμορφα σημεία της.

Στον αγώνα κάθε χρόνο συμμετέχουν σπουδαίοι δρομείς, κυρίως από την Αφρική, ενώ αποτελεί και μία συνηθισμένη επιλογή για αρκετούς Ευρωπαίους, και όχι μόνο, ερασιτέχνες μαραθωνοδρόμους αφού συνδυάζει ιδανικά μία καλή διαδρομή για μαραθώνιο με ένα ωραίο ταξίδι.

Μεγάλος νικητής στην 22η κατά σειρά διοργάνωση αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Αμπράχα με χρόνο 2:08:47 επικρατώντας στο νήμα του πιο γνωστού συμπατριώτη του, Μπάζου Γουόρκου με 2:08:48. Τρίτος ήταν ο συμπατριώτης τους Μεκουάντ Αγενέου σε 2:09:00. Το ρεκόρ της διαδρομής κρατά από το 2010 ο Έλιουντ Κιπτανούι με 2:05:39.

Σπουδαία κούρσα πραγματοποίησε η Βάλαρι Αγιαμπέι από την Κένυα η οποία συνέτριψε το ρεκόρ αγώνα, αλλά και το προσωπικό της ρεκόρ τερματίζοντας σε 2:21:57! Πολύ γρήγορες, όμως ήταν και αυτές που ακολούθησαν, η Αμάνε Μπερίσο και η Ταντελέχ Μπεκέλε από την Αιθιοπία σε χρόνους 2:22:15 και 2:22:23 αντίστοιχα.

Ο αγώνας είχε έντονο ελληνικό ενδιαφέρον. Δεν ήταν μόνο οι σχεδόν 30 συμμετοχές στον Μαραθώνιο αλλά και η προσπάθεια της Σόνια Τσεκίνη, ο οποία κυνηγούσε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η Τσεκίνη πέρασε σχετικά γρήγορα τον πρώτο μισό μαραθώνιο σε 1:21:48, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να κρατηθεί χάνοντας για λίγο το όριο (2:45:00) τερματίζοντας τελικά σε 2:45:55. Έτσι, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγο διάστημα, πλησιάσε στον στόχο της όμως δεν τον πέτυχε, για λίγα δευτερόλεπτα, αφού και πριν από έναν περίπου μήνα στη Θεσαλονίκη είχε καλύψει την απόσταση σε 2:45:02.

Συνολικά τερμάτισαν 29 Έλληνες με το Ανδρέα Βουρεξάκη να κατεβαίνει και αυτός τις 3 ώρες με 2:54:52.