Xαντλ και Λιλέσα στη Νέα Υόρκη

3 στα τρία για τη Μόλι Χαντλ στον New York Half, δύσκολα ο Λιλέσα

Το τρία στα τρία έκανε η Μόλι Χαντλ στον Ημιμαραθώνιο της Νέας Υόρκης αφού κέρδισε στον αγώνα που έγινε την Κυριακή στην αμερικάνικη μητρόπολη.

Η Χαντλ σημείωσε 1:08:19 αφήνοντας για δύο δευτερόλεπτα πίσω της τη συναθλήτρια της Έμιλυ Σίσον που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην απόσταση, ενώ τρίτη ήταν η Νταϊάν Νούκουρι από το Μπουρουντί σε 1:09:13.

Στους άνδρες, ο Αιθίοπας Φεγίσα Λιλέσα, ασημένιος ολυμπιονίκης στον Μαραθώνιο το καλοκαίρι, επικράτησε σχετικά δύσκολα με 1:00:04 αφού ο Βρετανός Καλούμ Χόκινς έκαν πολύ καλή κούρσα και τερμάτισε σε 1:00:08. Τρίτος ήταν ο Τεσόμε Μεκόνεν από την Αιθιοπία σε 1:00:28.

Στον αγώνα που ξεκινούσε από το Σέντραλ Παρκ και έφτανε μέχρι το νότιο Μανχάταν τερμάτισαν σχεδόν 20.000 δρομείς (9.877 γυναίκες, 9.510 άνδρες). Μάλιστα ο ελληνικής καταγωγής, Βασίλης Καριόλης τα πήγε εξαιρετικά καταλαμβάνοντας την 66η θέση σε 1:12:40.

O Mεμπ Κεφλεζίγκι ήταν 20ος σε 1:04:55, ενώ έκπληξη ήταν η 5η θέση του Ιάπωνα Μουραγιάμα σε 1:00:57.

φωτό: photorun.net