2:35:51 ο Παπαδημητρίου στο Χιούστον, εγκατέλειψε η Λεοντιάδου

Δείτε τους νικητές του πρώτου μεγάλου μαραθωνίου των ΗΠΑ για το 2017

Με τη συμμετοχή δύο ικανών Ελλήνων μαραθωνοδρόμων πραγματοποιήθηκε ο Μαραθώνιος του Χιούστον, Houston Chevron Marathon. Φυσικά έλαβαν μέρος χιλιάδες δρομείς τόσο στον Μαραθώνιο όσο και στον Ημιμαραθώνιο.

Ο Αντώνης Παπαδημητρίου, λοιπόν τερμάτισε στην 27η θέση σε 2:35:51 μακριά από το προσωπικό του ρεκόρ.

Η Στέφανι Λεοντιάδου, από την άλλη, εγκατέλεψε και δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά της.

Μεγάλος νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Ντομινίκ Οντόρο σε 2:12:05 ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Μεσκερέμ Βοντιμάγκεμ από την Αιθιοπία σε 2:30:18 που άφησε για λίγα δευτερόλεπτα πίσω της τη συμπατριώτισσά της Ντεγκέφα σε 2:30:44.

Στον ημιμαραθώνιο τώρα είχαμε μεγάλη μάχη με το μεγάλο φαβορί, τον Φεγίσα Λιλέσα να χάνει στο νήμα από τον Κενυάτη Λέοναρντ Κορίρ με τους δύο αθλητές να σημειώνουν 1:01:14.