Πραγματοποιήθηκε ο Μαραθώνιος της Κωνσταντινούπολης

Δείτε τι έγινε στον 38o Istanbul Marathon

H Kωνσταντινούπολη διοργάνωσε για 38η φορά τον μαραθώνιο της καθώς και παράλληλα αγωνίσματα 10 και 15χλμ. την Κυριακή 13 Νοεμβρίου, την ίδια μέρα με τον 34ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι δύο νικητές του Μαραθωνίου ο Κενυάτης Έβανς Κιπλάγκατ και η συμπατριώτισσά του Άνιες Τζερούτο με τις συμμετοχές συνολικά να ξεπερνούν τις 10.000.

Οι δύο Κενυάτες επικράτησαν σχετικά εύκολα σημειώνοντας αντίστοιχα 2:13:30 και 2:28:23 μακριά από τα ρεκόρ διαδρομής. Στα 15χλμ. σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις, με τον Αιθίοπα Τζεμάλ Μεκόνεν να σημειώνει 43:34 και την Τουρκάλα – τέως Κενυάτισσα – Γιασεμίρ Καν να επικρατεί με 48:40. Μάλιστα οι δύο δρομείς σημείωσαν καθαρούς χρόνους κατά περίπου 40” δευτερόλεπτα πιο γρήγορους.

Στον αγώνα του Μαραθωνίου τερμάτισαν σχεδόν 1.400 δρομείς, 3.500 έτρεξαν στα 15χλμ. ενώ 6.000 ακόμα τερμάτισαν στα 10χλμ.

Στον Μαραθώνιο είχαμε και δύο ελληνικούς τερματισμούς, με τον Γιώργο Κατσαγάνη να τερματίζει σε 3:38:17 και τον Κωνσταντίνο Στάθη σε 5:05:45.