Έλληνες και στη Βαρσοβία

Δείτε τους χρόνους των Ελλήνων στον 38ο PZU Maraton Warszawski

Μαραθώνιος έγινε και στη Βαρσοβία, πρωτεύουσα της Πολωνίας, την περασμένη Κυριακή με αρκετές μάλιστα συμμετοχές. Συγκεκριμένα, μόνο στην απόσταση των 42.195μ. τερμάτισαν 5.925 δρομείς, ενώ χιλιάδες ακόμα έλαβαν μέρος στον αγώνα σκυταλοδρομίας πουπραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα με τον μαραθώνιο, αλλά και στον μικρότερο αγώνα των 5χλμ.

Νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Ιεζεκιέλ Ομούλο τερματίζοντας σε χρόνο 2:08:55 ενώ πρώτη γυναικα ήταν η πρώην συμπατριώτισσά του και νυν αθλήτρια του Μπαχρέιν, Γκλάντις Κιμπιβότ σε 2:36:34.

Οι Έλληνες μαραθωνοδρόμοι δεν έλειψαν ούτε και από τον 38ο PZU Maraton Warszawski, αφού ήταν αρκετοί αυτοί που ταξίδεψαν από τη χώρα μας στην πολωνική πρωτεύουσα για να τρέξουν.

Πιο γρήγορος ανάμεσά τους ήταν ο Νικόλαος Τσιδόνης σε 2:56:45 ενώ αξιόλογη παρουσία είχε η Βασιλική Καραγεωργάκη η οποία τερμάτισε σε 3:02:05 καταλαμβάνοντας την 185η θέση στο σύνολο, την 8η ανάμεσα στις γυναίκες και τη 2η στην ηλικιακη της κατηγορία!