Εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού ο Θεοδωρακάκος! O Γάλλος Λανέ μεγάλος νικητής του φετινού CCC!

61ος ο Μπόγκοτς. Δείτε όλο το ιστορικό του αγώνα και τις θέσεις των Ελλήνων

Share

10:00:00 (27/8)> Τελικά όλοι οι έλληνες που συνέχιζαν στον αγώνα κατάφεραν να τερματίσουν με τον Γιάτσεκ Μπόκοτς να παίρνει την καλύτερη θέση (61ος και 11ος στην ηλικιακή του κατηγορία) με χρόνο 15:50:27 ενώ η μοναδική Ελληνίδα Βασιλική Φαλάρα κατέλαβε την 345η θέση στο σύνολο την 49η στο σύνολο και την 29η στην κατηγορία της με χρόνο 20:20:46.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Time
61 3037 Giatsek BOGKOTS V1 H 15:50:27
78 3789 Iraklis MANTZOURIS SE H 16:26:01
106 3411 Athanasios SIOMOS SE H 16:49:00
345 3788 Vasiliki FALARA SE F 20:20:46
430 4782 Dimitris BALLIAN SE H 21:12:11
553 3519 Antonis ANTONIADIS V1 H 22:06:40
666 3507 Spyridon SIAKOUFIS V1 H 22:49:01
859 4783 Christos TSILIKIDIS V2 H 24:12:58
873 4219 Konstantinos KONDOROS V1 H 24:15:14
947 5506 Dimitrios MORAITIS V2 H 24:39:57

23:43:00> Η Μιμί Κότκα δεν επέτρεψε σε καμία άλλη δρομέα να αμφισβητήσει την κυριαρχία της και τερμάτισε πρώτη με χρόνο 13:42:46. Η Βρεττανή Μεκ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου ενώ τρίτη ήταν τελικά ηΙσπανίδα Τερέζα Νιμ Περεζ.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point
1 3027 Mimmi KOTKA SE F SWE Chamonix – Fri. 22:43     (13:42:46)
2 3014 Jo MEEK SE F GBR Chamonix – Fri. 23:10     (14:09:34)
3 3053 Teresa NIMES PEREZ SE F ESP Chamonix – Fri. 23:14     (14:14:01)
4 3052 Caroline BENOIT SE F FRA Chamonix – Fri. 23:29     (14:28:32)
5 3055 Raquel MARTINEZ RODRIGUEZ V1 F ESP Chamonix – Sat. 00:10     (15:09:22)
6 3032 Yulia BAYKOVA SE F RUS Chamonix – Sat. 00:32     (15:31:52)
7 3050 Manikala RAI SE F NEP Chamonix – Sat. 01:05     (16:04:38)
8 3022 Holly RUSH SE F GBR Chamonix – Sat. 01:06     (16:05:39)
9 3046 Virginia OLIVERI V1 F ITA Chamonix – Sat. 01:15     (16:14:51)
10 3060 Martina CHIALVO SE F ITA Chamonix – Sat. 01:25     (16:24:26)

22:03:00> Τελικά ο Γάλλος Λανέ τα κατάφερε και τερμάτισε πρώτος με χρόνο 12:10:04. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Ιάπωνας Ρούι Ουέντα με 12:15:20 ενώ την τρίτη θέση κατάφερε τελικά να πάρει ο βετεράνος Ιταλός Τζιουλιάνο Καβάλο με 12:19:21.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point
1 3002 Michel LANNE SE H FRA Chamonix – Fri. 21:10     (12:10:04)
2 3003 Ruy UEDA SE H JPN Chamonix – Fri. 21:16     (12:15:20)
3 3012 Giuliano CAVALLO V1 H ITA Chamonix – Fri. 21:20     (12:19:21)
4 3005 Clément MOLLIET SE H FRA Chamonix – Fri. 21:26     (12:25:30)
5 3015 Vincent VIET SE H FRA Chamonix – Fri. 21:53     (12:52:11)
6 3338 Petter RESTORP SE H SWE Chamonix – Fri. 21:54     (12:54:03)
7 3094 Julien LEFRANC SE H FRA Chamonix – Fri. 21:57     (12:56:31)
8 3079 Oscar BARRIUSO PASCUAL V1 H ESP Chamonix – Fri. 22:01     (13:00:59)
9 3004 Thorbergur JONSSON SE H ISL Chamonix – Fri. 22:04     (13:03:44)
10 3072 Jonathan THERY SE H FRA Chamonix – Fri. 22:12     (13:11:13)

20:03:00>Μετά από 90,3 χλμ. ο Λανέ συνεχίζει να προηγείται στον αγώνα. Ο χρόνος του στο Λα Τετε είναι 11:02:18.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point Expected arrival time at next timing point
1 3002 Michel LANNE SE H FRA La Tete aux vents – Fri. 20:03     (11:02:18) La Flegere – Fri. 20:26
2 3003 Ruy UEDA SE H JPN – Fri. 19:20     (10:19:56) La Tete aux vents – Fri. 20:19
3 3012 Giuliano CAVALLO V1 H ITA – Fri. 19:22     (10:21:29) La Tete aux vents – Fri. 20:15
4 3005 Clément MOLLIET SE H FRA – Fri. 19:23     (10:22:22) La Tete aux vents – Fri. 20:15
5 3015 Vincent VIET SE H FRA – Fri. 19:35     (10:34:45) La Tete aux vents – Fri. 20:25
6 3094 Julien LEFRANC SE H FRA – Fri. 19:48     (10:47:32) La Tete aux vents – Fri. 20:44
7 3079 Oscar BARRIUSO PASCUAL V1 H ESP – Fri. 19:50     (10:49:15) La Tete aux vents – Fri. 20:43
8 3338 Petter RESTORP SE H SWE – Fri. 19:50     (10:49:20) La Tete aux vents – Fri. 20:41
9 3004 Thorbergur JONSSON SE H ISL – Fri. 19:55     (10:54:24) La Tete aux vents – Fri. 20:47
10 3072 Jonathan THERY SE H FRA – Fri. 19:59     (10:58:50) La Tete aux vents – Fri. 20:47

Στις γυναίκες συνεχίζει να προηγείται η Σουηδέζα Μίμι Κότκα η οποία πέρασε το Βαλλορσίν σε 10:44:45

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point Expected arrival time at next timing point
1 3027 Mimmi KOTKA SE F SWE Vallorcine – Fri. 19:47     (10:44:45) La Tete aux vents – Fri. 21:35
2 3053 Teresa NIMES PEREZ SE F ESP Catogne – Fri. 19:43     (10:42:20) Vallorcine – Fri. 20:10
3 3014 Jo MEEK SE F GBR Catogne – Fri. 19:45     (10:44:25) Vallorcine – Fri. 20:13
4 3052 Caroline BENOIT SE F FRA Catogne – Fri. 19:57     (10:56:30) Vallorcine – Fri. 20:23
5 3055 Raquel MARTINEZ RODRIGUEZ V1 F ESP Catogne – Fri. 19:59     (10:58:21) Vallorcine – Fri. 20:29
6 3046 Virginia OLIVERI V1 F ITA Trient – Fri. 19:22     (10:11:18) Catogne – Fri. 20:43
7 3032 Yulia BAYKOVA SE F RUS Trient – Fri. 19:28     (10:22:09) Catogne – Fri. 20:44
8 3034 Daniela BONNET V1 F ITA Trient – Fri. 19:47     (10:36:45) Catogne – Fri. 21:22
9 3022 Holly RUSH SE F GBR Trient – Fri. 19:49     (10:43:09) Catogne – Fri. 21:27
10 3368 Giulia PORTALURI SE F ITA Trient – Fri. 19:57     (10:49:16) Catogne – Fri. 21:27

 

18:29:00>Μετά από 82,6 χλμ. ο Λανέ συνεχίζει να προηγείται στον αγώνα. Ο χρόνος του στο Βαλλορσίν είναι 9:28:11.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point Expected arrival time at next timing point
1 3002 Michel LANNE SE H FRA Vallorcine – Fri. 18:30     (09:28:11) La Tete aux vents – Fri. 20:10
2 3003 Ruy UEDA SE H JPN Vallorcine – Fri. 18:50     (09:44:30) La Tete aux vents – Fri. 20:44
3 3012 Giuliano CAVALLO V1 H ITA Vallorcine – Fri. 18:55     (09:51:21) La Tete aux vents – Fri. 20:21
4 3005 Clément MOLLIET SE H FRA Vallorcine – Fri. 18:56     (09:54:17) La Tete aux vents – Fri. 20:25
5 3015 Vincent VIET SE H FRA Catogne – Fri. 18:36     (09:35:48) Vallorcine – Fri. 19:01
6 3094 Julien LEFRANC SE H FRA Catogne – Fri. 18:43     (09:42:55) Vallorcine – Fri. 19:10
7 3079 Oscar BARRIUSO PASCUAL V1 H ESP Catogne – Fri. 18:44     (09:43:30) Vallorcine – Fri. 19:11
8 3338 Petter RESTORP SE H SWE Catogne – Fri. 18:46     (09:45:49) Vallorcine – Fri. 19:11
9 3035 Clément BARRET1 SE H GUY Catogne – Fri. 18:52     (09:51:56) Vallorcine – Fri. 19:22
10 3004 Thorbergur JONSSON SE H ISL Catogne – Fri. 18:53     (09:52:13) Vallorcine – Fri. 19:19

Στις γυναίκες συνεχίζει να προηγείται η Σουηδέζα Μίμι Κότκα η οποία πέρασε στο Catogne σε 10:08:31

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point Expected arrival time at next timing point
1 3027 Mimmi KOTKA SE F SWE Catogne – Fri. 19:09     (10:08:31) Vallorcine – Fri. 19:36
2 3014 Jo MEEK SE F GBR Trient – Fri. 18:38     (09:35:27) Catogne – Fri. 19:59
3 3053 Teresa NIMES PEREZ SE F ESP Trient – Fri. 18:38     (09:35:19) Catogne – Fri. 19:59
4 3055 Raquel MARTINEZ RODRIGUEZ V1 F ESP Trient – Fri. 18:47     (09:43:35) Catogne – Fri. 20:09
5 3052 Caroline BENOIT SE F FRA Trient – Fri. 18:56     (09:51:58) Catogne – Fri. 20:12
6 3046 Virginia OLIVERI V1 F ITA Trient – Fri. 19:12     (10:11:18) Not available
7 3048 Cristiana FOLLADOR SE F ITA La Giete – Fri. 18:51     (09:50:49) Trient – Fri. 19:29
8 3032 Yulia BAYKOVA SE F RUS La Giete – Fri. 18:52     (09:51:18) Trient – Fri. 19:27
9 3034 Daniela BONNET V1 F ITA La Giete – Fri. 18:58     (09:57:26) Trient – Fri. 19:33
10 3022 Holly RUSH SE F GBR La Giete – Fri. 19:03     (10:02:55) Trient – Fri. 19:40

17:57:00>Μετά από 72 χλμ. ο Λανέ συνεχίζει να προηγείται στον αγώνα. Ο χρόνος του στο Τριέντ είναι 7:53:02.

1 3002 Michel LANNE SE H FRA Trient – Fri. 16:57     (07:53:02) Catogne – Fri. 18:09
2 3003 Ruy UEDA SE H JPN Trient – Fri. 17:04     (08:03:10) Not available
3 3005 Clément MOLLIET SE H FRA La Giete – Fri. 16:52     (07:52:02) Trient – Fri. 17:21
4 3012 Giuliano CAVALLO V1 H ITA La Giete – Fri. 16:55     (07:54:49) Trient – Fri. 17:23
5 3015 Vincent VIET SE H FRA La Giete – Fri. 17:02     (08:01:50) Trient – Fri. 17:30
6 3028 Moritz AUF DER HEIDE SE H GER Champex-Lac – Fri. 15:26     (06:16:45) La Giete – Fri. 17:01
7 3004 Thorbergur JONSSON SE H ISL Champex-Lac – Fri. 15:28     (06:21:20) La Giete – Fri. 17:03
8 3016 Julien COUDERT SE H FRA Champex-Lac – Fri. 15:29     (06:22:58) La Giete – Fri. 17:06
9 3035 Clément BARRET SE H GUY Champex-Lac – Fri. 15:31     (06:27:38) La Giete – Fri. 17:07
10 3079 Oscar BARRIUSO PASCUAL V1 H ESP Champex-Lac – Fri. 15:33     (06:28:02) La Giete – Fri. 17:06

Στις γυναίκες συνεχίζει να προηγείται η Σουηδέζα Μίμι Κότκα η οποία πέρασε στο Σαμπέ Λα σε 6:55:24.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point Expected arrival time at next timing point
1 3027 Mimmi KOTKA SE F SWE Champex-Lac – Fri. 15:59     (06:55:24) La Giete – Fri. 17:34
2 3014 Jo MEEK SE F GBR Champex-Lac – Fri. 16:18     (07:15:32) La Giete – Fri. 18:05
3 3053 Teresa NIMES PEREZ SE F ESP Champex-Lac – Fri. 16:20     (07:15:19) La Giete – Fri. 18:06
4 3055 Raquel MARTINEZ RODRIGUEZ V1 F ESP Champex-Lac – Fri. 16:21     (07:15:33) La Giete – Fri. 18:07
5 3052 Caroline BENOIT SE F FRA Champex-Lac – Fri. 16:36     (07:32:46) La Giete – Fri. 18:31
6 3046 Virginia OLIVERI V1 F ITA Champex-Lac – Fri. 16:44     (07:36:16) La Giete – Fri. 18:35
7 3048 Cristiana FOLLADOR SE F ITA Champex-Lac – Fri. 16:46     (07:39:31) La Giete – Fri. 18:40
8 3032 Yulia BAYKOVA SE F RUS Champex-Lac – Fri. 16:55     (07:48:35) La Giete – Fri. 18:41
9 3034 Daniela BONNET V1 F ITA Champex-Lac – Fri. 16:59     (07:52:41) La Giete – Fri. 18:52
10 3022 Holly RUSH SE F GBR Champex-Lac – Fri. 17:00     (07:52:32) La Giete – Fri. 18:55

17:24:00>Μετά από 67 χλμ. ο Λανέ συνεχίζει να προηγείται του αγώνα. Ο χρόνος του στο Λα Γκιτ είναι 7:23:14.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point
1 3002 Michel LANNE SE H FRA La Giete – Fri. 16:24     (07:23:14)
2 3003 Ruy UEDA SE H JPN Champex-Lac – Fri. 15:11     (06:05:54)
3 3005 Clément MOLLIET SE H FRA Champex-Lac – Fri. 15:16     (06:13:15)
4 3012 Giuliano CAVALLO V1 H ITA Champex-Lac – Fri. 15:22     (06:17:59)
5 3028 Moritz AUF DER HEIDE SE H GER Champex-Lac – Fri. 15:26     (06:16:45)
6 3004 Thorbergur JONSSON SE H ISL Champex-Lac – Fri. 15:28     (06:21:20)
7 3016 Julien COUDERT SE H FRA Champex-Lac – Fri. 15:29     (06:22:58)
8 3015 Vincent VIET SE H FRA Champex-Lac – Fri. 15:29     (06:25:09)
9 3035 Clément BARRET SE H GUY Champex-Lac – Fri. 15:31     (06:27:38)
10 3079 Oscar BARRIUSO PASCUAL V1 H ESP Champex-Lac – Fri. 15:33     (06:28:02)

Στις γυναίκες συνεχίζει να προηγείται η Σουηδέζα Μίμι Κότκα η οποία πέρασε στο Σαμπέ Λα σε 6:55:24, 20 λεπτά σχεδόν μπροστά από την Βρεττανίδα Τχο Μεκ και την Ισπανίδα Τερέζα Νιμ Περέζ. Ακολουθεί η τρέχουσα κατάταξη.

Rank Race-bib First name, Family name Cat. Country Last timing point
1 3027 Mimmi KOTKA SE F SWE Champex-Lac – Fri. 15:59     (06:55:24)
2 3014 Jo MEEK SE F GBR Champex-Lac – Fri. 16:18     (07:15:32)
3 3053 Teresa NIMES PEREZ SE F ESP Champex-Lac – Fri. 16:20     (07:15:19)
4 3055 Raquel MARTINEZ RODRIGUEZ V1 F ESP Champex-Lac – Fri. 16:21     (07:15:33)
5 3052 Caroline BENOIT SE F FRA Champex-Lac – Fri. 16:36     (07:32:46)
6 3046 Virginia OLIVERI V1 F ITA Champex-Lac – Fri. 16:37     (07:36:16)
7 3048 Cristiana FOLLADOR SE F ITA La Fouly – Fri. 14:52     (05:48:28)
8 3022 Holly RUSH SE F GBR La Fouly – Fri. 15:04     (06:00:56)
9 3034 Daniela BONNET V1 F ITA La Fouly – Fri. 15:06     (06:03:22)
10 3032 Yulia BAYKOVA SE F RUS La Fouly – Fri. 15:08     (06:02:31)

15:50:00> Πρώτος και με πολύ μεγάλη διαφορά συνεχίζει ο Λανέ που πέρασε τον σταθμό Σαμπέ Λα (55,9 χλμ.) σε χρόνο 5:47:54.

Στην 72η θέση και 14η στην κατηγορία 40-49 συνεχίζει ο Γιάτσεκ Μπόκοτς ο οποίος πέρασε τον σταθμό στο Λα Φολι (41,9 χλμ.) σε 5:36:38.
Ακολουθεί η τρέχουσα κατάταξη στους άντρες.


15:35:00> Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον Θεοδωρακάκο, ενημερωθήκαμε ότι ο Έλληνας πρωταθλητής ταλαιπωρήθηκε το προηγούμενο διάστημα από μία φλεγμονή στο μετατάρσιο από τον αγώνα TERA στο Ζαγόρι. Έτσι παρά το γεγονός ότι όλα κυλούσαν ομαλά, ο πόνος στο πόδι άρχισε να επιδεινώνεται με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να σταματήσει την προσπάθειά του. Μετά από μία 10λεπτη στάση προσπάθησε να ξεκινήσει ξανά αλλά δυστυχώς η κατάσταση δεν άλλαξε και έτσι αποσύρθηκε οριστικά από τον αγώνα.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στους υπόλοιπους έλληνες δρομείς.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του αγώνα πατώντας εδώ.

Στον αγώνα συνεχίζουν πλέον συνολικά 9 Έλληνες και μία Ελληνίδα με τα ακόλουθα περάσματα (αριθμός συμμετοχής, ονοματεπώνυμο, κατηγορία, σημείο και ενδιάμεσος χρόνος)

Βib First name, Family name Cat. Expected arrival time at next point
3037 Giatsek BOGKOTS V1 H La Fouly – Fri. 14:42     (05:36:38)
3411 Athanasios SIOMOS SE H La Fouly – Fri. 15:10     (06:05:46)
3789 Iraklis MANTZOURIS SE H La Fouly – Fri. 15:30     (06:29:45)
3507 Spyridon SIAKOUFIS V1 H Arnuva – Fri. 14:16     (05:02:03)
3788 Vasiliki FALARA SE F Arnuva – Fri. 14:18     (05:17:43)
3519 Antonis ANTONIADIS V1 H Arnuva – Fri. 14:24     (05:23:31)
4783 Christos TSILIKIDIS V2 H Arnuva – Fri. 14:42     (05:25:46)
5506 Dimitrios MORAITIS V2 H Arnuva – Fri. 14:46     (05:29:04)
4219 Konstantinos KONDOROS V1 H Arnuva – Fri. 14:55     (05:38:08)
4782 Dimitris BALLIAN SE H Arnuva – Fri. 15:13     (05:40:21)

15:10:00> Σύμφωνα με στοιχεία από την επίσημη ιστοσελίδα του αγώνα ο Έλληνας πρωταθλητής αποσύρθηκε από τον αγώνα πριν τον σταθμό Σαμπέ Λα. Στην πρώτη τριάδα συνεχίζουν ο Γάλλος Λανέ, ο Ουάντα και ο επίσης Γάλλος Μολιέ.

14:24:00> Με διαφορά μικρότερη των 4 λεπτών συνεχίζει στη 2η θέση ο Θεοδωρακάκος μετά και το πέρασμα από τον σταθμό Λα Φουλί σε χρόνο 4:26:27. Συνεχίζει να προηγείται ο Γάλλος Λανέ με 4:22:34 ενώ τρίτος παραμένει ο Ουάντα με 4:28:15.

13:38:06>  Μικρή υποχώριση για τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο στη 2η θέση στον σταθμό Γκράν Κολ Φερέ (31,8 χλμ.), όπου στην πρωτοπορία έχει περάσει ο Γάλλος Λανέ με χρόνο 3:38:06, 16 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Έλληνας πρωταθλητής. Τρίτος αρκετά πιο πίσω συνεχίζει ο Ουάντα με 3:41:35. 

Στις γυναίκες προηγείται η Σουηδέζα Μίμι Κότκα με χρόνο 3:21:48 στον σταθμό Αρνούβα. στην 2η και 3η θέση ακολουθούν η Ισπανίδα Ραχήλ Ροντρίγκεζ Ντομίνκγεζ με 3:33:56 και η Βρεταννίδα Τζο Μεκ με 3:34:18.

12:49:04> Συνεχίζει στην πρώτη θέση του αγώνα CCC του UTMB 2016 ο Έλληνας πρωταθλητής μας Δημήτρης Θεοδωρακάκος ο οποίος πέρασε από το σημείο σε Αρνούβα σε χρόνο 2:49:04. Στη 2η θέση πέρασε ο Ιάπωνας Ουέντα και στην 3η ο Γάλλος Λανέ σε κοντινή απόσταση από τον Έλληνα πρωταθλητή. Στην 55η θέση πέρασε στο σήμειο αυτό ο Γιάτσεκ Μπόγκοτς σε 3:21:47.

11:26:04> 1ος στον σταθμό στο καταφύγιο Μπονάτι πέρασε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος που βρίσκεται στο 22,1 χλμ. σε χρόνο 2:25:39. Στη 2η θέση, μόλις 5” πιο πίσω βρίσκεται ο Γάλλος Μισέλ Λανέ και στην 3η θέση ο Ιάπωνας Ρούι Ουέντα. 

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Στα όπλα η Αιθιοπία - Haile Gebrselassie και Feyisa Lilesa δηλώνουν έτοιμοι να πολεμήσουν
Έκρυθμη η κατάσταση στην Αιθιοπία με τους σπουδαίους πρωταθλητές να δηλώνουν έτοιμοι για μάχη
Παγκόσμιο ρεκόρ στον Ημιμαραθώνιο από τον Jacob Kiplimo
Σπουδαία επίδοση από τον 21χρονο Jacob Kiplimo
Παγκόσμιο ρεκόρ στο IRONMAN από τον χρυσό ολυμπιονίκη Blummenfelt
Εντυπωσιακό Παγκόσμιο ρεκόρ στο IRONMAN από τον Kristian Blummenfelt, τον χρυσό ολυμπιονίκη του τριάθλου. Δείτε περισσότερα
Back to Top