ΟΑ Στίβος Hμέρα 8η – Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ

Μία χρυσή βραδία για την Ελλάδα ήταν αυτή της Παρασκευής 19 Αυγούστου, 8ης ημέρας των αγώνων στίβου στο Ρίο. Η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν εντυπωσιακή και σε έναν αγώνα “θρίλερ” πήρε το χρυσό μετάλλιο επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέρασε με την πρώτη τα 4.60 και τα 4.70μ. και με τη δεύτερη τα 4.80 και τα 4.85μ. και ήταν η καλύτερη από τις συμμετέχουσες στον τελικό του αγωνίσματος. Η Αμερικανίδα βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά ενώ ξεπέρασε και αυτή τα 4.85μ. όμως είχε περάσει τα 4.70μ. με τη δεύτερη προσπάθεια οπότε έμεινε και στη δεύτερη θέση. Τρίτη με νέο ρεκόρ και φοβερή εμφάνιση ήταν η Νεοζηλανδή Μακάρντνει με 4.70μ.

Αυτό ήταν το 3ο χρυσό για τη χώρα μας στους 31ους Ολυμπιακούς Αγώνες και 6ο συνολικά ενώ είναι το 30ο μετάλλιο όλων των εποχών στον στίβο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η βραδιά όμως είχε για μία ακόμα φορά και Μπολτ με τον Τζαμαϊκανό να γράφει ιστορία και να κατακτά, μαζί με τους συμπατριώτες του, το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4×100μ. Έτσι ο Μπολτ πήρε το 9ο χρυσό μετάλλιο σε τρεις διοργανώσεις κάνοντας το 3×3 κάτι που δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος αθλητής στην ιστορία του στίβου των Ολυμπιακών Αγώνων.

Μαζί με τον Μπολτ έτρεξαν οι ενώ 2η ήταν η ομάδα της Ιαπωνίας και τρίτη αυτή του Καναδά με τους Αμερικανούς να ακυρώνονται.

Στις γυναίκες, η ομάδα των ΗΠΑ που βρέθηκε από τύχη και ίσως και εύνοια στον τελικό, έφτασε στη νίκη με 41.76 με την Τζαμάικα και τη Μ.Βρετανία να ανεβαίνουν στο βάθρο.

Μεγάλος όμως τελικός ήταν και αυτός των 5.000μ. των γυναικών. Eκεί, μετά από μία όμορφη κούρσα η Βίβιαν Τσέρουγιοτ έδειξε ότι είναι σπουδαία αθλήτρια κατακτώντας το χρυσό με νέο ολυμπιακό ρεκόρ 14:26.17 αφήνοντας την Αλμάζ Αγιάνα, τη δρομέα που είχε κερδίσει πριν λίγες μέρες τα 10.000μ. με νέο παγκόσμιο ρεκόρ μόλις τρίτη. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Τσέρουγιοτ, Έλεν Ομπίρι, σε 14:29.77 – με τους Κενυάτες να παίρνουν μία μίνι εκδίκηση τόσο για τα 10.000μ. των γυναικών όσο και των ανδρών – ενώ η Αγιάνα σημείωσε 14:33.59.

Η Αγιάνα έκανε την επίθεσή της λίγο μετά το 2ο χλμ. σχεδόν όπως είχε κάνει και στα 10.000μ., όμως αυτή τη φορά δεν κατάφερε να κρατήσει ως το τέλος, με την πολύ επιτυχημένη δρομέα (4 φορές χρυσή παγκόσμια πρωταθλήτρια σε 5.000 και 10.000μ. και ασημένια και χάλκινη ολυμπιονίκης το ’12 στο Λονδίνο) Βίβιαν Τσέρουγιοτ να ανεβαίνει στο τέλος και την παίρνει το χρυσό, ενώ λίγο αργότερα την περασε και η Ομπίρι με την Αγιάνα να μένει τρίτη.

Τέλος, στο πρωινό πρόγραμμα είχαμε τον τελικό των 50.000μ. βάδην με τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ να δίνει μία παληκαρίσια μάχη και να κατακτά την 28η θέση με 3:59.21 με τον Σλοβάκο Ματέι Τοθ να κατακτά το χρυσό σε 3:40.58.

Λίγο αργότερα έγινε και ο τελικός των 20.000μ. βάδην γυναικών με την Κινέζα Χονγκ Λιου να στέφεται χρυσή Ολυμπιονίκης σε 1:28.31 και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη να κατακτά την εξαιρετική 15η θέση με χρόνο 1:32:32. Στον ίδιο αγώνα η Παναγιωτα Τσινοπουλου ήταν 47η σε 1:38:24.

Σήμερα Σάββατο έχουμε την τελευταία ημέρα των αγωνισμάτων εντός στίβου με τους μεγάλους τελικούς των 1.500. και 5.000μ ανδρών αλλά και 800μ. γυναικών ενώ την Κυριακή οι Αγώνες ολοκληρώνονται με τον ολυμπιακό μαραθώνιο.