Ξεκινάει την Τετάρτη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου

Οι κορυφαίοι της Ευρώπης στο Άμστερνταμ

Share

Mε τη συμμετοχή περίπου 1.500 αθλητών στίβου από όλη την Ευρώπη ξεκινάει την Τετάρτη 6 Ιουλίου το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Ανδρών – Γυναικών. Πρόκειται για την 23η διοργάνωση ενώ είναι η 2η φορά (μετά το 2012) που πραγματοποιείται ολυμπιακή χρονιά, αφού μέχρι το 2010 διεξαγόταν κάθε 4 χρόνια.

Στους αγώνες θα συμμετέχουν κορυφαία ονόματα του στίβου, αν και θα υπάρξουν απουσίες λόγω του ότι πολλοί “πρωτοκλασάτοι” αθλητές έχουν ως βασικό στόχο της χρονιάς τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Ολυμπιακό Στάδιο του Άμστερνταμ με την Ολλανδία να φιλοξενεί για πρώτη φορά τη διοργάνωση.

Η ελληνική παρουσία

Η ελληνική αποστολή μετρά 35 αθλητές, 20 γυναίκες και 15 άντρες στα περισσότερα αγωνίσματα.

Στα δρομικά αγωνίσματα έχουμε την παρουσία της Αλέξι Πάππας στα 10.000μ. η οποία συμμετέχει για πρώτη φορά με την εθνική μας ομάδα. Ακόμα, στον ημιμαραθώνιο (λόγω του ότι η διοργάνωση πραγματοποιείται ολυμπιακή χρονιά το πρόγραμμα δεν περιλαμβάνει μαραθώνιο) ο Κώστας Γκελαούζος και η Ράνια Ρεμπούλη που πήραν την πρόκριση από τη νίκη του στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου θα δοκιμάσουν την τύχη τους με στόχο ό,τι καλύτερο.

Παρούσα όμως θα είναι και η Αναστασία Μαρινάκου στα 1.500μ. ουσιαστικά στην πρώτη της μεγάλη διοργάνωση με την ομάδα των γυναικών.

Ακόμα θα έχουμε την παρουσία του Λυκούργου Τσάκωνα στα 200μ., του Κώστα Δουβαλίδη στα 110μ. εμπόδια, της Άννας και της Ειρήνης Βασιλείου στα 400μ. (και με την ομάδα της σκυταλοδρομίας 4×400μ.) και της Μαρίας Μελιμπασάκη στα 200μ.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα, ξεχωρίζουν οι συμμετοχές του Κώστα Φιλιππίδη και των Κατερίνα Στεφανίδη και Νικόλ Κυριακοπούλου στο άλμα επί κοντώ που τείνει να αναδειχθεί σε… εθνικό μας αγώνισμα, της Παρασκευής Παπαχρήστου στο άλμα τριπλούν και του Κώστα Μπανιώτη στο άλμα εις ύψος.

Τέλος, η χώρα μας έχει καλή παράδοση στη διοργάνωση αφού μετρά συνολικά 21 μετάλλια, 7 χρυσά, 5 ασημένια και 9 χάλκινα.

To τηλεοπτικό πρόγραμμα των αγώνων και οι ελληνικές συμμετοχές (από segas.gr)

Τετάρτη (6/7)

Πρωί (ΕΡΤ2, WEBTV 11:45)

11.45 Σφυροβολία (Γ) Α΄γκρουπ πρ.

11.50 100 μ. Δεκάθλου

12.00 Υψος (Γ) πρ.

12.40 100 μ. εμπ. (Γ) ΠΕΣΙΡΙΔΟΥ

12.45 Μήκος (Α) 10αθλο

13.00 Δισκοβολία (Γ) Α΄γκρουπ (Museum Square) ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ

13.10 200 μ. (Γ) πρ. ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ

13.20 Σφυροβολία (Γ) Γκρουπ Β

13.40 100 μ. (Α) πρ.

14.10 Μήκος (Α) πρ. ΤΣΑΚΩΝΑΣ, ΜΕΡΤΖΑΝΙΔΗΣ, ΚΑΨΗΣ

14.10 400 μ. (Γ) πρ. ΕΙΡΗΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΑΝΝΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

14.15 Δισκοβολία (Γ) Β΄γκρουπ (Museum Square)

14.25 Σφαιροβολία 10άθλου

14.35 400 μ. (Α) πρ.

Απόγευμα (ΕΡΤ2, WEBTV 18:00)

16.30 Υψος 10άθλου

18.05 Ακοντισμός (Α) πρ. (Museum Square) α΄γκρουπ ΚΥΡΙΑΖΗΣ

18.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.

18.30 200 μ. (Γ) Ημιτελικός

18.50 Επί κοντώ (Α) πρ. ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ, ΠΑΤΣΟΥΚΑΚΗΣ

18.55 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.

19.25 800 μ. (Γ) πρ.

19.40 Ακοντισμός (Α) (Museum Square) β΄γκρουπ ΜΠΑΤΖΑΒΑΛΗΣ

19.40 Μήκος (Γ) πρ. ΑΛΕΞΟΥΛΗ, ΚΟΛΟΚΥΘΑ

20.00 10.000 μ. (Γ) Τελικός ΠΑΠΠΑΣ

20.10 Σφαιροβολία (Γ) πρ. ΣΚΑΡΒΕΛΗ

20.38 400 μ. 10αθλου

Πέμπτη (7/7)

Πρωί (ΕΡΤ 2, WEBTV- 11:00)

10.30 110μ. εμπ. 10άθλου

10.35 Επί κοντώ (Γ) πρ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ, ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

11.20 Δισκοβολία (Α) 10άθλου

11.40 Τριπλούν (Α) πρ. ΤΣΙΑΜΗΣ, ΜΠΑΛΤΑΔΟΥΡΟΣ

11.50 200 μ. (Α) πρ.

12.35 800 μ. (Α) πρ.

12.40 Δισκοβολία 10αθλου

13.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. (Museum Square)

13.15 100 μ. (Γ) πρ.

14.00 Επί κοντώ 10άθλου

14.35 Ακοντισμός (Γ) (Museum Square)

Απόγευμα (ΕΡΤ 2, WEBTV- 17:15)

17.05 Ακοντισμός 10αθλου

17.15 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός

17.35 Δισκοβολία (Α) πρ. (MuseumSquare)

17.45 400 μ. (Α) Ημιτελικός

18.05 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός

18.10 100 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

18.10 Ακοντισμός 10άθλου

18.30 Υψος (Γ) Τελικός

18.35 400 μ. (Γ) Ημιτελικός

19.00 100 μ. (Α) Ημιτελικός

19.15 Δισκοβολία (Α) β΄γκρουπ (Museum Square)

19.20 Μήκος (Α) Τελικός

19.20 1.500 μ. (Α) πρ.

19.35 Ακοντισμός (Α) Τελικός

19.45 800 μ. (Γ) Ημιτελικός

20.10 200 μ. (Γ) Τελικός

20.20 1.500 μ. 10αθλου

20.40 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

20.50 100 μ. (Α) Τελικός

Παρασκευή 8/7 (ΕΡΤ 2, WEBTV-13:15)

Πρωί

13.15 100 μ. εμπ. 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

13.30 Σφυροβολία (Α) πρ. ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ

13.55 110 μ. εμπ. (Α) πρ.

14.00 Υψος 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

14.10 Τριπλούν (Γ) πρ. ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ

14.30 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.

14.50 Σφυροβολία (Α) πρ. ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ

15.15 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.

Απόγευμα (ΕΡΤ 2, WEBTV- 19:00)

19.05 Σφαιροβολία 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

19.10 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

19.15 1.500 μ. (Γ) πρ. ΜΑΡΙΝΑΚΟΥ

19.35 800 μ. (Α) Ημιτελικός

19.50 200 μ. (Α) Ημιτελικός ΤΣΑΚΩΝΑΣ

20.10 Επί κοντώ (Α) Τελικός

20.15 100 μ. (Γ) Ημιτελικός

20.20 Μήκος (Γ) Τελικός

20.40 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

20.50 400 μ. (Α) Τελικός

21.00 200 μ. (Γ) 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

21.15 Δισκοβολία (Γ) Τελικός

21.25 400 μ. (Γ) Τελικός

21.35 200 μ. (Α) Τελικός

21.45 10.00 μ. (Α) τελικός

22.25 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

22.45 100 μ. (Γ) Τελικός

Σάββατο 9/7 (ΕΡΤ 2, WEBTV– 14:00)

14.00 Μήκος 7αθλου ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

14.05 Σφαιροβολία (Α) πρ. ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ

14.55 4Χ400 μ. (Γ) πρ. ΕΛΛΑΔΑ

15.10 Υψος (Α) πρ. ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ

15.20 Ακοντισμός 7αθλου α΄γκρουπ ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

15.25 4Χ400 μ. (Α) πρ.

16.25 Ακοντισμός 7αθλου β΄γκρουπ ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

Απόγευμα (ΕΡΤ 2, WEBTV– 19:45)

19.45 Ακοντισμός (Γ) Τελικός

20.15 110 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ

20.20 Επί κοντώ (Γ) Τελικός

20.40 4Χ100 μ. (Α) πρ.

20.45 Τριπλούν (Α) Τελικός

21.00 4Χ100 μ. (Α) πρ.

21.20 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

21.35 Δισκοβολία (Α) Τελικός

21.45 800 μ. 7ΑΘΛΟΥ Υφαντι

22.05 5.000 m. (Γ) Τελικός

22.30 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός

22.40 800 μ. (Γ) Τελικός

22.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

Κυριακή (ΕΡΤ 2, WEBTV-10:30)

10.30 Ημιμαραθώνιος (Γ) Τελικός ΡΕΜΠΟΥΛΗ

10.50 Ημιμαραθώνιος (Α) Τελικός ΓΚΕΛΑΟΥΖΟΣ

Απόγευμα (ΕΡΤ 2, WEBTV-18:00)

18.00 Υψος (Α) Τελικός

18.05 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

18.10 Σφυροβολία (Α) Τελικός

18.15 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

18.25 Τριπλούν (Γ) Τελικός

18.30 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

18.35 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

18.45 1.500 μ. (Γ) Τελικός

18.55 4Χ100 μ. (Α) Τελικός

19.10 5.000 μ. (Α) Τελικός

19.30 800 μ. (Α) Τελικός

19.40 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

19.50 4Χ400 μ. (Α) Τλικός

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Παγκόσμιο ρεκόρ στο IRONMAN από τον χρυσό ολυμπιονίκη Blummenfelt
Εντυπωσιακό Παγκόσμιο ρεκόρ στο IRONMAN από τον Kristian Blummenfelt, τον χρυσό ολυμπιονίκη του τριάθλου. Δείτε περισσότερα
Η πρό(σ)κληση του Jacobs στον Usain Bolt
Η πρόσκληση του Ιταλού χρυσού Ολυμπιονίκη των 100μ. στον Usain Bolt
Πραγματοποιήθηκε ο Μαραθώνιος στο Abu Dhabi + Οι Έλληνες
Δείτε τι έγινε στον Μαραθώνιο του Abu Dhabi
Back to Top