Έλληνες και στην Πράγα – Δεν τα κατάφερε ο Θεοδωρακάκος

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων στον Μαραθώνιο της Πράγας και οι νικητές

Πραγματοποιήθηκε ο 22ος Μαραθώνιος της Πράγας με χιλιάδες συμμετοχές από δρομείς από δεκάδες χώρες του κόσμου. Ο καιρός δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός με ήλιο και αέρα δυσκολεύοντας τις προσπάθειες όλων των δρομέων.

Η κούρσα πήρε κενυατικό χρώμα αφού οι έξι πρώτοι προέρχονταν από τη συγκεκριμένη αφρικανική χώρα. Νικητής αναδείχθηκε ο Λόρενς Τσερόνο σε 2:07:24 και ακολούθησαν ο περσινός νικητής Φελίξ Κάντιε σε 2:08:14 και Σόλομον Γιέγκο Κίρβα σε 2:08:31.

Και στις γυναίκες όμως, το βάθρο κατακτήθηκε από Κενυάτισσες. Πρώτη ήταν η Λούσι Καρίμι σε 2:24:46 κι ακολούθησαν οι Πούριτι Ριονορίπο και Ρίσπερ Τσέμπετ.

Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος ο οποίος είχε στόχο να πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (2:19:00). Ο Έλληνας πρωταθλητής, λίγο μετά το 13ο χλμ. βλέποντας ότι έμενε μακριά από τον στόχο του αποφάσισε να σταματήσει, εγκαταλείποντας παράλληλα και το ολυμπιακό όνειρο.

Ο Θεοδωρακάκος έγραψε λίγο αργότερα στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook:

“Άλλο ένα ταξίδι έφτασε στο τέλος του. Βρέθηκα σε άσχημη ημέρα, μην μπορώντας να κρατήσω τον ρυθμό απο τα πρώτα χλμ… Βγήκα εκτος αγώνα μετά απο μόλις 13 χλμ, κάτι που δεν συνηθίζω, μιας και δεν με ενδιέφερε να συνεχίσω… Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε(θα το εξετάσουμε με τον Νίκο) αν και δεν απασχολεί, γνωρίζοντας την προσπάθεια που κάναμε.
Όπως πολύ εύτοχα μου έγραψε ένας φίλος: Η ζωή να θυμάσαι είναι γεμάτη όρια που όταν δεν τα πιάνουμε μας επιφυλάσσει όμορφες εναλλακτικές! Όταν τα πιάνουμε μας δίνει χαρά μέχρι το επόμενο όριο!

Συνεχίζουμε, με ακόμα περισσότερη όρεξη, για το αγαπημένο μας βουνό, αξιοποιώντας την πολύμηνη αυτή προετοιμασία…

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, που σήμερα ήταν περισσότερες και απο τα βήματά μου!
Θα τις “εκμεταλευτώ” για το μέλλον.”

Στον αγώνα ωστόσο έλαβαν μέρος και άλλοι Έλληνες δρομείς. Ακολουθούν οι επιδόσεις τους: