2:21:56 o Γκελαούζος στο Ντύσελντορφ, αρκετοί Έλληνες

Πολλές ελληνικές συμμετοχές και καλές επιδόσεις

Πραγματοποιήθηκε και ο μαραθώνιος του Ντύσελντορφ, METRO GROUP Dusseldorf Marathon με αρκετές ελληνικές συμμετοχές και αυτή του Κώστα Γκελούζου να ξεχωρίζει.

Ο Έλληνας πρωταθλητής των αποστάσεων δοκίμασε για πρώτη φορά τις δυνάμεις του στην απόσταση και τερμάτισε στη 14η θέση σε 2:21:56. Πέρασε σχετικά γρήγορα σε 1:08:54 τον ημιμαραθώνιο,  στοχεύοντας στο όριο για τους Ολυμπιακούς όμως στο δεύτερο μισό δεν κατάφερε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό. Σε κάθε περίπτωση, η επίδοση του αυτή είναι αρκετά ενθαρρυντική μιας και μιλάμε για την πρώτη του αγωνιστική προσπάθεια στα 42.195μ., ενώ είναι και η καλύτερη από Έλληνα δρομέα για το 2016.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Τζαφέτ Κοσγκέι σε 2:10:46 ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Ουγγαρέζα Ζόφια Ερντερλί σε 2:35:37.

Μπορεί για μεγάλο διάστημα του αγώνα να έπεφτε ψιλόβροχο όμως συνολικά οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές για μαραθώνιο με καλή θερμοκρασία και ήπιους ανέμους. Οι τερματισμοί στον μαραθώνιο ξεπέρασαν τους 2.800.

Στον αγώνα η παρουσία των Ελλήνων ήταν έντονη με ορισμένους από αυτούς να σημειώνουν και καλές επιδόσεις. Έτσι, είχαμε τον Γιώργο Κατάκαλο να τερματίζει σε 2:39:28, τον Δημήτρη Τασσόπουλο σε 2:43:27, τον Γιάννη Χαμόδρακα σε 2:44:43, τον Λάμπρο Κολοβό σε 2:45:11, τον Αλέξανδρο Ράπτη σε 2:45:53, τον Βάιο Κατσαρό σε 2:53:04, τον Γιώργο Βαλαβάνη σε 2:53:26 και τον Σπύρο Κατσούλη σε 2:54:21, ενώ πρώτη γυναίκα ανάμεσα στις Ελληνίδες ήταν η Στεφανία Λεοντιάδη σε 2:57:11 στην 7η θέση του συνόλου.

Συνολικά αγωνίστηκαν περίπου 40 δρομείς από τη χώρα μας.