33ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Μία μεγάλη γιορτή!

Χιλιάδες δρομείς, ακόμα περισσότεροι θεατές και μία ημέρα χαράς και αθλητισμού στην Αθήνα

Τα τελευταία χρόνια ο Αυθεντικός Μαραθώνιος αποτελεί μία μεγάλη γιορτή όχι μόνο για τον αθλητισμό και τον πολιτισμο ή την Αθήνα αλλά για όλη την Ελλάδα. Έτσι και φέτος, έβγαλε χιλιάδες δρομείς στους δρόμους, δεκάδες χιλιάδες θεατές στα πεζοδρόμια να τους επευφημούν αλλά και μερικές χιλιάδες ακόμα στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Όλα ξεκίνησαν αρκετά νωρίς το πρωί με τον αγώνα των 5 χλμ. που φιλοξένησε σχεδόν 7.000 δρομείς στη γραμμή της εκκίνησης του επί της Λεωφ. Αμαλίας. Συνολικά 6 μπλοκ πήραν εκκίνηση με τους δρομείς να κατακτούν τους πιο κεντρικούς δρόμους της πόλης.

Λίγα λεπτά αργότερα, τερμάτισε ο πρώτος νικητής της ημέρας, αυτός των 5 χλμ. και συγκεκριμένα ο Χρήστος Καλλίας που κάλυψε την απόσταση σε 15:03 αφήνοντας δεύτερο τον για τρία χρόνια νικητή του αγωνίσματος Κώστα Νακόπουλο σε 15:07. Τρίτος ήταν ο Μάρκος Γκούρλιας σε 15:32 και ακολούθησαν ο Νίκος Φράγγου 15:38, ο Γιώργος Τάσσης σε 15:42 και ο Κώστας Δρόσος.

O Χρήστος Καλλίας

Πρώτη γυναίκα ήταν η Αναστασία Μαρινάκου σε 17:21 με την Ευλευθερία Πετρουλάκη να ακολουθεί 11 δευτερόλεπτα πίσω σε 17:32 και τη Σοφία Πιτούλη να συνδυάζει την επιστροφή της στους αγώνες με την τρίτη θέση και 17:36. Ευγενία  Ευγενία σε 18:31, Ελενη Θεοδωρακοπούλου σε 18:40 και Στεφανία Λεοντιάδου σε 18:42 ολοκληρωσαν την πρώτη εξάδα.

Oι νικήτριες των 5 χλμ.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Special Olympics Hellas που έδωσε στιγμές χαράς σε εκατοντάδες παιδιά που κέρδισαν με το σπαθί τους το ζεστό χειροκρότημα του κοινού.

Επόμενο αγώνισμα ήταν αυτό των 10 χλμ. Εκεί οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 7.000 αφού τερμάτισαν 7.165 δρομείς στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Μεγάλος νικητής για μία ακόμα χρονιά ο Κώστας Γκελαούζος σε 32:03 με τον Χρήστο Μπουντούλη και τον Ραφαήλ Νικοδήμου να ακολουθούν σε 32:12 και 32:15 αντίστοιχα. Ο Ιάσονας Ιωαννίδης, ο Βαγγέλης Μαλλιόγλου και ο Θοδωρής Τσολάκης συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα.

O Kώστας Γκελαούζος

Παρά το ότι έχει ξεκινήσει τη φετινή της προπονητική χρονιά πολύ πρόσφατα, η Αναστασία Καρακατσάνη κέρδισε για μία ακόμα χρονιά τον αγώνα και μάλιστα με… στυλ. Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε 34:59 με τις Μόιρα Στεβάρτοβα από την Τσεχία να την Γιώτα Βλαχάκη να την ακολουθούν σε 35:37 και 36:33 αντίστοιχα. Ντενίζ Δημάκη, Ροουζ Τανούι και Ελένη Λεβεντάκη ακολούθησαν.

H Aναστασία Καρακατσάνη

Στις 9 δόθηκε η εκκίνηση του Μαραθωνίου με κάτι λιγότερο από 15.000 δρομείς να ξεκινούν το ταξίδι των 42,195 χλμ. Στην κορυφή του αγώνα ο Χριστόφορος Μερούσης έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του και περνώντας σε σχετικά γρήγορα περάσματα απέκτησε μία διαφορά σχετικά γρήγορα που σταδιάκα αύξανε. Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος ήταν σταθερά πίσω του ενώ τρίτος ηταν ο Δημος Ευαγγελίδης.

Οι τρεις δρομείς τερμάτισαν ακριβώς με αυτή τη σειρά με τον μερούση να μπαίνει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά νικητής στο Καλλιμάρμαρο και μάλιστα με την καλύτερη του επίδοση στην Αυθεντική διαδρομή, 2:21:22.

Ο Θεοδωρακάκος ακολούθησε σε 2:27:03 και πήρε το 9ο μετάλλιο στην καριέρα του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, ενώ ο Δήμος Ευαγγελίδης επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στους αγώνες επί ελληνικού εδάφος κατακτώντας την τρίτη θέση σε 2:27:28.

Ο αειθαλής Γιώργος Καραβίδας τερμάτισε 4ος σε 2:30:41 ενώ μίνι έκπληξη ήταν ο Μιχάλης Καλομοίρης στην 5η θέση σε 2:31:39, έκτος ήταν ο Κυριάκος Σιμιριώτης σε 2:32:10, έβδομος ο Γεράσιμος Γρίβας σε 2:32:39 και όγδοος ο Κώστας Ρήγας σε 2:33:10/