Τίτλοι τέλους για Ιακωβάκη σε ένα ακόμα μέτριο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου

Μέτριο για μία ακόμα φορά ήταν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου με μερικές εξαιρέσεις να επιβεβαιώνουν τον κανόνα και σημαντικότερη στιγμή την τελευταία κούρσα του κορυφαίου Περικλή Ιακωβάκη.

Share

Πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών Γυναικών, Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Στους αγώνες οι επιδόσεις κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα με ελάχιστες εξαιρέσεις ενώ σημαντική στιγμή ήταν η τελευταία κούρσα του Περικλή Ιακωβάκη που αποχαιρέτησε την ενεργό δράση με τη 16η νίκη του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα 400μ. με εμπόδια.

Τη φήμη του Πανελλήνιου πρωταθλήματος είχαν οι άλτες του επί κοντώ τόσο στους άνδρες με τον Κώστα Φιλιππίδη (5.82 μ.), όσο και με τις κορυφαίες Κατερίνα Στεφανίδη 4.65 Νικόλ Κυριακοπούλου 4.60.

Στα αγωνίσματα των αποστάσεων, πραγματοποιήθηκαν κυρίως κούρσες τακτικής με τους νικητές να επικρατούν στο τέλος, ενώ δεν σημειώθηκαν ιδιαίτερες εκπλήξεις. Έτσι, στα 5.000μ,. και τους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Δήμος Μαγγίνας κερδίζοντας στη νήμα τον Κώστα Γκελαούζο με επιδόσεις 14:59.24 έναντι 14:59.47, ενώ στις γυναίκες η Αναστασία Καρακατσάνη είχε πιο εύκολο έργο επικρατώντας με άνεση σε χρόνο 17:08.97 με τη Γιώτα Βλαχάκη να έρχεται δεύτερη σε 17:13.69

Στα 1.500 μ. των ανδρών ο Κώστας Νακόπουλος ήταν πολύ πιο δυνατός στο τέλος και με ένα ξεπέταγμα τα τελευταία 250 μ. έφτασε στη νίκη σε 3:48.73 με τον Ανδρέα Δημητράκη να έρχεται δεύτερος σε 3:50.17 και να εκτοπίζεται από την πρώτη θέση του αγωνίσματος σε πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών για πρώτη φορά μετά το 2010.

Στις γυναίκες, η Αναστασία Μαρινάκου έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στις υπόλοιπες Ελληνίδες και πήρε την πρώτη θέση με 4:24.75 χάνοντας μόνο από την Κύπρια Ευαγγελίδου η οποία όμως έτρεχε εκτός συναγωνισμού. Δεύτερη Ελληνίδα ήταν η Κατερίνα Κυριακοπούλου αρκετά πιο πίσω σε 4:30.98.

“Αναταραχές” είχε η κούρσα των 800 μ. των ανδρών αφού σημειώθηκαν πτώσεις με αποτέλεσμα δύο σημαντικά φαβορί, ο Κώστας Νακόπουλος και ο Φάνος Μιχαηλάς να χάσουν πολύτιμο έδαφος, και η κούρσα να κριθεί στα τελευταία μέτρα και στα εκατοστά του δευτερολέπτου με τον Ανδρέα Δημητράκη να σώζει την παρτίδα και να κερδίζει με 1:50.91. Δεύτερος ήταν ο Εράλντο Κεραμάς σε 1:51.04 και τρίτος ο νεαρός Άγγελος Βασιλείου που αποτελεί ελπίδα για την ημιαντοχή.

Η Έλενα Φιλάνδρα επέστρεψε στα πανελλήνια πρωταθλήματα μετά τη γέννηση του γιού της και πήγε κατευθείαν στην πρώτη θέση. Η 31χρονη πρωταθλήτρια κέρδισε για 11η φορά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με χρόνο 2:07:83 με την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου από το Ναύπλιο να ακολουθεί στη 2η θέση σε 2:09.88.

Στα 3.000μ. στιπλ τώρα, τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες οι νίκες κρίθηκαν σε αργές επιδόσεις με τον Γιώργο Μίνο να στέφεται για μία ακόμα φορά πρωταθλητής με 9:16.44 και τη Μαρία Παρδαλού να επικρατεί για 5η φορά με επίδοση 10:39.74.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα, ξεχώρισε χωρίς αμφιβολία τα 5.82μ. του Κώστα Φιλιππίδη στο επί κοντώ των ανδρών, τα 4.65μ. της Κατερίνας Στεφανίδη στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με τη Νικόλ Κυριακοπούλου να έρχεται δεύτερη με 4.60μ, το 10.27 του Λυκούργου Τσάκωνα στα 100 μ. ο οποίος κέρδισε και τα 200 μ. με 20.87, το 23.12 της Μαρίας Μπελιμπασάκη στα 200 μ. και τα 8.09 μ. του Λούη Τσάτουμα στο μήκος.

[!%ARTICLE_MODULE_ID:502:%!]


Αποτελέσματα
Άνδρες/Γυναίκες

100μ.
1.Τσάκωνας Λ.(ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 10.27
2.Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 10.41
3.Ανδρεάδης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 10.50

1.Μπελιμπασάκη Μ.(Σητειακός) 11.47
2.Κοκλώνη Α.(ΑΕΚ) 11.58
3.Φέρρα Α.(ΟΣΦΠ) 11.59

200μ.
1.Τσάκωνας Λ.(ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 20.71
2.Δουβαλίδης Κ.(ΣΚΑ Δράμας) 21.36
3.Τριβυζάς Π.(ΠΑΟ Θέρσιππος) 21.51

1.Μπελιμπασάκη Μ.(Σητειακός) 23.12
2.Φέρρα Α.(ΟΣΦΠ) 23.61
3.Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου) 24.88

400μ.
1.Δαρδανελιώτης (Τρίτων) 47.59
2.Γράβαλος Δ.(ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 48.26
3.Λογοθέτης (ΓΣ Κηφισιάς) 48.45

1.Βασιλείου Ε. (ΓΕΗ) 53.78
2.Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας) 55.06
3.Βασιλείου Α. (ΓΕΗ) 55.35

800μ.
1.Δημητράκης Α.(Παναξιακός) 1.50.91
2.Κεραμάς Α.(ΓΣ Ηλιούπολης) 1.51.04
3.Βασιλείου Α.(ΣΑΚΑ) 1.52.49


1.Φιλάνδρα Ε.(ΓΕΑ Τρικάλων) 2:07.83
2.Γιαννοπούλου Κ.(ΓΣ Γλυφάδας) 2:09.88
3.Μαρινάκου Α.(ΓΕΑ Τρικάλων) 2:09.94

1.500μ.
1.Νακόπουλος (ΓΕΑ Τρικάλων) 3:48.73
2.Δημητράκης (Παναξιακός) 3:50.17
3.Μιχαήλας (ΓΣ Κηφισιάς) 3:50.76

1.Μαρινάκου Α.(ΓΕΑ Τρικάλων) 4:24.75
2.Κυριακοπούλου Κ.(ΓΣ Γλυφάδας) 4:30.98
3.Λίβα Β.(Αναγέννηση Λαμίας) 4:36.70

5.000μ.
1.Μαγγίνας Δ.(Εθνικός Αλεξανδρούπολης) 14:59.24
2.Γκελαούζος Κ.(ΑΕΚ) 14:59.47
3.Πιτσώλης Χ.(ΓΑΣ Ιλισσός) 15:11.56

1.Καρακατσάνη Α.(ΓΣ Τρικάλων) 17:08.97
2.Βλαχάκη Π.(ΓΑΣ Ιλισσός) 17:13.69
3.Γαζέα Μ.(ΑΓΕ Ζακύνθου) 17:36.90

3.000μ. στιπλ
1.Μίνο Γ.(ΑΟ Μυκόνου) 9:16.44
2.Κάσσος Η.(ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 9:19.41
3.Τζενετόπουλος Α.(ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 9:21.87

1.Παρδαλού Μ.(ΑΟ Μυκόνου) 10:39.74
2.Μανιαδάκη Μ.(ΑΟ Λασιθίου) 10:55.57
3.Ζωγραφάκη Μ.(Καζώνης Καλύμνου) 11:04.68

110μ.εμπ/100μ. εμπ.
1.Δουβαλίδης Κ.(ΣΚΑ Δράμας) 13.50
2.Σαϊσανάς Ι.(ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 14.09
3.Καμπάνης Κ.(ΑΓΕΣ Κάμειρος) 14.19

1.Πεσιρίδου Ε.(ΓΣ Κηφισιάς) 13.37
2.Πετσούδη Ο.(ΠΑΟΚ) 13.76
3.Μαρούδα (ΠΑΟ) 14.52

400μ. εμπ.
1.Ιακωβάκης Π.(ΑΕ Λεχαινών) 51.69
2.Κωνσταντής (ΑΟ Φιλοθέης) 52.81
3.Καραουλασβίλι (ΟΣΦΠ) 53.66

1.Θεοδώρου E.(Πίνδαρος Θηβών) 59.20
2.Δαλάκα K.(Ηρακλής) 59.34
3.Κανάκη (ΟΦΗ) 60.10

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
4th Arta's Night Run - Μεταγωνιστικό δελτίο
Οι νικητές, τα αποτελέσματα και όλα όσα έγιναν στον αγώνα
Kifissia Runners in the Night - Μεταγωνιστικό δελτίο
Οι νικητές, τα αποτελέσματα και φωτογραφίες
O ΑΠΣ Τελμησσός υποδέχεται τον Simen Ηolvik
Ο Σπαρταθλητής από τη Νορβηγία θα τρέξει από τον Μαραθώνα στη Σπάρτη
Back to Top
runnermagazine.gr
CLOSE
Runner Magazine Our E-shop is up and running...
Μετάβαση στο περιεχόμενο