Τα 5 και τα 10χλμ. WIND του 36ου Αυθεντικού

Δείτε τι έγινε στα παράλληλα αγωνίσματα του Αυθεντικού Μαραθώνιου της Αθήνας

Ο 36ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας ήταν και πάλι μία μεγάλη γιορτή του τρεξίματος. Την αυλαία άνοιξε, όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, ο αγώνας 5χλμ. WIND.

Μεγάλος νικητής για φέτος στην απόσταση ήταν ο Ανδρέας Δημητράκης. Μάλιστα, ο πρωταθλητής των 1.500μ. σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνα με 14:47 αφήνοντας πίσω του το νεαρό πρωταθλητή των 10.000μ., Μάριο Αναγνώστου. Ο αθλητής από τη Λαμία ήταν δεύτερος σε 15:05, αν και οδήγησε την κούρσα τα πρώτα 2,5χλμ. Τρίτος ήταν ο Θάνος Καλάκος σε 15:25.

Στις γυναίκες ,η Ανθή Κυριακοπούλου ήταν αυτή που τερμάτισε πρώτη σε 17:28 με τη 17χρονη Δάφνη Λαβασά να ακολουθεί μόλις δύο δευτερόλεπτα πιο πίσω, ενώ πολύ κοντά ήταν και η Ζωή Ανδρικοπούλου που ήταν τρίτη σε 17:32.

Συνολικά 3.661 γυναίκες και 2.930 άνδρες ξεκίνησαν στα 5χλμ. με τους τερματισμούς τους να διαρκούν για περισσότερο από μία ώρα!

Τη σκυτάλη πήραν τα 10χλμ. WIND. Και αυτός ο αγώνας μέτρησε χιλιάδες συμμετοχές με 4.200 άνδες και 2.700 γυναίκες να παίρνουν εκκίνηση.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Τάσσης, πρωταθλητής Ελλάδος το 2018 στα 10.000μ. Ο χρόνος του Τάσση ήταν 30:29 που αποτελεί και αυτός ρεκόρ διοργάνωσης και διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Χρήστος Καλλίας σε 30:40, ενώ τρίτος ήταν ο Νίκος Σάκης σε 30:59.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο, η καλύτερη Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος για το 2018, ήταν η νικήτρια στις γυναίκες σε 35:23 με τη συναθλήτρια της στον ΓΣ Γλυφάδας, Αναστασία Καρακατσάνη να ακολουθεί σε 35:51, ενώ τρίτη ήταν η Hanna Brooks σε 36:43. Στον αγώνα τέταρτη ήταν η  12χρονη Γλυκερία Σκάρκου σε 37:41, μία απίθανη επίδοση για την ηλικία της.