Ένα ηρωϊκό Σπάρταθλο ολοκληρώθηκε

Οι νικητές, οι Έλληνες και τα αποτελέσματα

Ο Ιάπωνας Ishikawa Yoshihiko ήταν ο μεγάλος νικητής του 36ου Σπάρταθλου που χαρακτηρίστηκε από τις αρκετά κακές συνθήκες, ιδιαίτερα για όσους τερμάτισαν πάνω από τις 24 ώρες.

Ο 28χρονος υπερμαραθωνοδρόμος με αρκετές συμμετοχές σε αγώνες υπεραποστάσεων έως τώρα τερμάτισε σε 22:15:13 που είναι η 9η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Δεύτερος ήταν ο Τσέχος Radek Brunner, ο οποίος ήταν και πέρυσι στη δεύτερη θέση σε 23:37:25 και τρίτος ο Πορτογάλος Joao Oliveira σχεδόν μία ώρα πιο πίσω.

Πρώτη γυναίκα ήταν η Zsuzsanna Maraz από την Ουγγαρία σε 27:05:28, με την Τσέχα Katerina Kasparova να είναι δεύτερη σε 27:47:16 και τρίτη την Τeija Honkonen από την Φινλανδία σε 28:36:08.

Συνολικά στον αγώνα τερμάτισαν 238 ηρωϊκοί Σπαρταθλητές που πάλεψαν με τα 246χλμ., αλλά και τα στοιχεία της φύσης με πολλή βροχή και αέρα στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα

Ανάμεσα τους και 24 Έλληνες και μία Ελληνίδα που έζησαν τη μοναδική εμπειρία του τερματισμού στην Σπάρτη. Πιο γρήγορος Έλληνας ήταν ο Ιωάννης Πολυμένης σε 27:27:30, ενώ η Τζο Μαντά τερμάτισε σε 28:36:15 βελτιώνοντας τον χρόνο που είχε πετύχει πέρυσι και ήταν ο καλύτερος που έχει σημειωθεί ποτέ από Ελληνίδα. Συνολικά μάλιστα η Μαντά ήταν τέταρτη στις γυναίκες και δεύτερη ανάμεσα στους Έλληνες, ενώ ο Πολυμένης ήταν 20ος στην τελική κατάταξη.