Πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Συλλόγων σε Ανώμαλο Δρόμο

Δείτε και τα πλασαρίσματα των Ελλήνων δρομέων του ΑΟ Μυκόνου

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στην πόλη Μίρα της Πορτογαλίας το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων σε ανώμαλο δρόμο. Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο ελληνικός σύλλογος ΑΟ Μυκόνου με αρκετούς αθλητές.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε κούρσα 10χλμ. για τους άνδρες και 6,25χλμ. για τις γυναίκες σε απαιτητικές διαδρομές. Έγιναν ακόμα κούρσες στις κατηγοριες των εφήβων και νεανίδων (Κ20) όπου όμως δεν υπήρχε ελληνική συμμετοχή.

Μεγάλοι νικητές αναδείχθηκαν ο Κενυάτης Davis Kiplangat στους άνδρες σε 29:44 και η Katarzyna Rutkowska στις γυναίκες σε 20:07, ενώ πρωταθλητής σύλλογος ήταν ο  Sporting Clube από την Πορτογαλία.

Από ελληνικής πλευράς,  ο Χρήστος Καλλίας ήταν ο πρώτος ανάμεσα στους Έλληνες τερματίζοντας στην 52η θέση σε 32:24, ο Δήμος Μαγγίνας ήταν 56ος σε 32:33, ο Γιώργος Μίνος ήταν 83ος σε 33:13, ο Ματθαίος Ματζιάρ 106ος σε 35:01, και ο Θανάσης Παγουνάδης 114ος σε 37:22 σε σύνολο 115 δρομέων.

Στην ομαδική βαθμολογία ο ΑΟ Μυκόνου ήταν 19ος σε σύνολο 22 σωματείων.

Στις γυναίκες, η Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν 36η σε 22:08, η Σταυρούλα Χρυσαειδή 57η σε 23:36, η Μαρία Παρδαλού 70η σε 24:48, και η Ραφαέλα Παρδαλού 74η σε 29:33, ενώ τερμάτισαν 75 αθλήτριες.