Ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας LIVE

Δείτε ό,τι συμβαίνει σε όλους τους αγώνες

Ο Samuel Kalalei είναι ο μεγάλος νικητής του φετινού 35ου Αυθεντικού Μαραθώνιου της Αθήνας που τερμάτισε σε 2:12:17. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Kiplagat Milton Rotich με 2:14:18, ενώ στην τρίτη θέση ακολούθησε ο επίσης Κενυάτης Yego Jonathan Kiptoo με 2:16:08.

O νικητής του φετινού Αυθεντικού Μαραθώνιου Samuel Kalalei.

Από ελληνικής πλευράς στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Κωνταντίνος Γκελαούζος με 2:27:21. Ο Χριστόφορος Μερούσης ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 2:28:19 και στην τρίτη θέση ο Παναγιώτης Καραΐσκος με 2:28:57. Στην τέταρτη θέση ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με 2:32:59, ενώ ο Κυριάκος Συμιριώτης με 2:33:35 και ο Μιχάλης Καλομοίρης με 2:34:12.

Στις γυναίκες στην πρώτη θέση τερμάτισε η Hirpa Bedaru Badane με 2:34:51 από την Αιθιοπία. Στη δεύτερη θέση η Jepkemboi Alice Kibor από την Κένυα με 2:34:22 και στην τρίτη θέση η Jebichi Nancy Arusei, επίσης από την Κένυα, με 2:34:51.
Η Ουρανία Ρεμπούλη ήταν η πρώτη Ελληνίδα που τερμάτισε κάνοντας 2:49:06 και ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Γλυκερία Τζιατζιά με 2:51:14 και στην τρίτη θέση η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο με 2:53:58.

Oι δύο πρώτοι Έλληνες, Γκελαούζος και Μερούσης.

Οι Kipserem Alfred Cherop, Kiplagat Milton Rotich και Samuel Kalalei από την Κένυα αποτελούν τους τρεις πρώτους στα 25 χλμ.
Από ελληνικής πλευράς συνεχίζουν να προηγούνται οι Χριστόφορος Μερούσης, Κωνσταντίνος Γκελαούζος και Κυριάκος Συμιριώτης.
Στις γυναίκες προηγούνται από ελληνικής πλευράς η Ουρανία Ρεμπούλη η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο και η Γλυκερία Τζιατζιά.

Έως τώρα 250 αθλητές έχουν περάσει τη γραμμή του τερματισμού και οι τερματισμοί συνεχίζονται.

BOUNTOULIS CHRISTOS 33:12.

O Χρήστος Καλλίας τερμάτισε πρώτος στον αγώνα των 10 χλμ. WIND με 30:50. Ο Νικόλας Φράγκου ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 31:38 ενώ μόλις 2 δευτ. αργότερα στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Αχιλλέας Τζενετόπουλος με 31:40.
Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 35:58. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Σάρα Γκαλιμπέρτι με 36:21 και στην τρίτη θέση η Αναστασία Καρακατσάνη με 36:47.

O πρώτος των 10 χλμ. Χρήστος Καλλίας.

Ο τερματισμός της Ελευθερίας Πετρουλάκη, πρώτης γυναίκας στα 10 χλμ.

Oι νικήτριες των 10 χλμ. (από αριστερά) Σάρα Γκαλιμπέρτι, Ελευθερία Πετρουλάκη και Αναστασία Καρακατσάνη.

Ξεκίνησε και ο 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας με συμμετοχές πάνω από 18.000 αθλητές. Ράνια Ρεμπούλη και Χριστόφορος Μερούσης είπαν τον όρκο στα ελληνικά και αγγλικά αντίστοιχα.

O Χρήστος Καλλίας είναι ο πρώτος αθλητής που πέρασε τα 5 χλμ. με 15:34.

Μόλις ξεκίνησε ο αγώνας δρόμου 10 χλμ. WIND. Οι συμμετοχές είναι πάνω από 9.000 που παίρνουν σταδιακά εκκίνηση.

MATHIOPOULOS GEORGIOS 0:16:44

Οι τερματισμοί συνεχίζονται βροχή στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Περιμενουμε πάνω από 7.000 τερματισμούς.

H Kωνσταντίνα Γιαννοπούλου ήταν δεύτερη στα 5χλμ. σε 17:21 και πρώτη Ελληνίδα, και η Ανθή Κυριακοπούλου τρίτη σε 17:40.

Ο Γιώργος Τάσσης νικητής στα 5χλμ. με 14:51, δεύτερος ο Μάρκος Γκούρλιας και τρίτος ο Γιώργος Μίνος! Πρώτη γυναίκα η Ρόουζ Τσελίμο σε 16:21.

Oι νικήτριες των 5 χλμ.

Καλημέρα σας.

Ο αγώνας Δρόμου 5χλμ. WIND μόλις ξεκίνησε. Αυτή τη στιγμή πρέπει να βρίσκονται περίπου 7.000 δρομείς στη Β. Αμαλίας για τον αγώνα!