Τα κατέφερε η Εθνική Ομάδα στίβου

Οι Έλληνες αθλητές εξασφάλισαν την παραμονή της Εθνικής Ομάδας στη Μεγάλη Κατηγορία

Μετά από ένα πολύ δυνατό διήμερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων, η εθνική μας ομάδα κατάφερε να παραμείνει στη Super League με τις 11 καλύτερες χώρες της Ευρώπης (η Ρωσία που ήταν η 12η έχει αποκλειστεί).

Οι Έλληνες αθλητές πήγαν αρκετά καλά και κατέλαβαν την 9η θέση με τη Λευκορωσία και την Ολλανδία να είναι αυτές που υποβιβάστηκαν.

Στη 2η ημέρα των αγώνων όσον αφορά τα δρομικά αγωνίσματα η συγκομιδή μας δεν ήταν ιδιαίτερα καλή. Φυσικά, το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό. Στα 3.000μ. ο Ανδρέας Δημητράκης έκανε προσωπικό ρεκόρ ανοιχτού στίβου με 8:16.63 καταλαμβάνοντας τη 10η θέση. Η κούρσα μετά το 1ο χλμ. πήγε πολύ γρήγορα με τν Τσέχο Χολούζα να κάνει ένα εντυπωσιακό φίνις και να κερδίζει.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο νεαρός Νίκος Γκότσης ο οποίος έκανε ατομικό ρεκόρ στα 3.000μ. στιπλ με 8:59.20 καταλαμβάνοντας τη 9η θέση.

Στα 1.500μ. των γυναικών, η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου ήταν αυτή που αγωνίστηκε καθώς η Αναστασία Μαρινάκου τραυματίστηκε την 1η ημέρα των αγώνων τερματίζοντας τελευταία με 4:31.58 ενώ στην ίδια θέση τερμάτισε και ο Θάνος Καλάκος στα 800μ. των ανδρών με 1:52.27 παρά τη φιλότιμη προσπάθειά του, ωστόσο, λόγω της ακύρωσης του Πολωνού Γκζγκοτ πήρε τελικά δύο βαθμούς.

Τέλος, η Ράνια Ρεμπούλη στα 5.000μ. δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και τερμάτισε σε 17:31.47 μένοντας στην 11η και τελευταία θέση.