Ολοκληρώθηκε η 1η μέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος στίβου

Ωραίες κούρσες συνολικά, φαβορί, εκπλήξεις αλλά και μέτριες επιδόσεις στις αποστάσεις

Share

Ξεκίνησε το Σάββατο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου στην Πάτρα με τη συμμετοχή όλων των Ελλήνων πρωταθλητών. Την 1η ημέρα των αγώνων είχαμε ορισμένες καλές εμφανίσεις, ενδιαφέρουσες κούρσες στις μεσαίες αποστάσεις χωρίς όμως κάποια σπουδαία επίδοση.

Στα 1.500μ. των ανδρών ο Ανδρέας Δημητράκης έδειξε ότι είναι τουλάχιστον μία κλάση πάνω από τους υπόλοιπους δρομείς και τρέχοντας από την αρχή μόνος του έφτασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση με 3:47.70 κατακτώντας την 7η νίκη του στο αγώνισμα τα τελευταία 8 χρόνια. Ακολούθησε ο Κώστας Νακόπουλος με 3:54.70 ενώ τρίτος ήταν ο Έντι Μούτσο σε 3:54.93.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, Αναστασία Μαρινάκου και Ανθή Κυριακοπούλου Κοραίνη ξέφυγαν από την αρχή ακολουθώντας μάλιστα πολύ γρήγορα περάσματα. 300 μέτρα πριν το τέλος η Κυριακοπούλου έκανε την επίθεση της και έφτασε στη νίκη με νέο ατομικό ρεκόρ με 4:19.53. Η Μαρινάκου προσπάθησε να ξαναπεράσει μπροστά όμως είχε μείνει από δυνάμεις με αποτέλεσμα να τερματίσει 2η με 4:20.59 που είναι η καλύτερη της φετινή επίδοση. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η νεαρή Ισαβέλα Κοτσαχείλη που ήταν τρίτη με 4:32.92.

Στα στιπλ των ανδρών τα πράγματα ήταν αρκετά αμφίροπα αφού δεν υπήρχε κάποιο ξεκάθαρο φαβορί. Τελικό ο 19χρονος Νίκος Γκότσης ήταν αυτός που επικράτησε με 9:04.27 αφήνοντας τον Γιώργο Μίνο δεύτερο σε 9:05.11 και τρίτο τον Στέλιο Φιλάι με 9:09.39. Ο Γκότσης που σπουδάζει και προπονείται στις ΗΠΑ θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εθνικών ομάδων την ερχόμενη εβδομάδα στο Λιλ.

Στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια των γυναικών η Μαρίνα Μανιαδάκη από τον Άγιο Νικόλαο έλεγχε από την αρχή την κούρσα και στο κατάλληλο σημείο έκανε την αλλαγή της. Έτσι, δεν άφησε κανένα περιθώριο στις αντιπάλους της κι έφτασε στην 1η της νίκη σε επίπεδο γυναικών σε πανελληνίους αγώνες με 10:42.43. Ακολούθησε η Μαργαρίτα Ντίνα με 10:48.35, ενώ η Ειρήνη Ρία Μιχαλά που πριν από έναν περίπου μήνα είχε εντυπωσιάσει στα 10.000μ. έμεινε τρίτη με 11:00.34.

Στα 400μ. είδαμε πραγματικά πολύ ωραίες κούρσες τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες. Κι αν στους άνδρες είδαμε μέτριες επιδόσεις μεν, από νέα παιδιά δε (1ος ο 19χρονος Μιχάλης Παππάς από τα Ιωάννινα με 47.04 και 2ος ο Κουτσούκης από τη Βέροια με 47.11) στις γυναίκες η Ειρήνη Βασιλείου σημείωσε 52.33 χάνοντας για λίγο το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τον ερχόμενο Αύγουστο, ενώ η αδερφή της Άννα ακολούθησε σε 52.99 και τρίτη ήταν η Ανδριάννα Φέρρα σε 53.25.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα, ξεχώρισε το 10.19 που σημείωσε ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 100μ. αλλά και η πολύ ωραία μάχη στο επί κοντώ των ανδρών με τον Φιλιππίδη να στέφεται για μία ακόμα φορά πρωταθλητής Ελλάδος με 5.75μ. και τους Πατσουκάκη και Κάραλη να ακολουθούν με 5.60μ. 

Σήμερα Κυριακή το πρόγραμμα συνεχίζεται με τα 800μ. ανδρών και γυναικών αλλά και τα 5.000μ. αλλά και άλλα ενδιαφέροντα αγωνίσματα όπως τα 200μ. και τα 400μ. με εμπόδια.

100μ.
1. Τσάκωνας Λυκούργος Στέφανος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 10.19 (0.0)
2. Νυφαντόπουλος Γιάννης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 10.37 (0.0)
3. Τριβυζάς Παναγιώτης (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 10.43 (0.0)
4. Μουντρίχας Προκόπιος (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 10.58 (0.0)
5. Ζήκος Κωνσταντίνος (ΓΕΑ Τρικάλων) 10.63 (0.0)
6. Δαμίρης Αναστάσιος (ΓΑΣ Χολαργού) 10.75 (+0.5)
7. Δουλγέρης Γιάννης (Πρωτ/των Κομοτινής) 10.80 (0.0)
8. Πατρινιός Γιάννης (Μεσσηνιακός) 10.84 (+0.5)
400μ.
1. Παππάς Μιχάλης (ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίνων) 47.02
2. Κουτσούκης Κώστας (Φίλιππος Βέροιας) 47.11
3. Κυριακίδης Πέτρος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 47.20
4. Λαμπρόπουλος Γιώργος (Ολυμπιακή Δομή) 47.24
5. Αλμπάνης Χρήστος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 48.11
6. Δαρδανελιώτης Μιχάλης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 48.31
7. Λογοθέτης Γιάννης (ΓΣ Κηφισιάς) 48.64
8. Γεωργίου Θανάσης (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 49.11
1500μ.
1. Δημητράκης Ανδρέας (Παναξιακός ΑΟ) 3.47.80
2. Νακόπουλος Κωνσταντίνος (ΓΕΑ Τρικάλων) 3.54.70
3. Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 3.54.93
4. Παπούλιας Χρήστος (ΠΑΟ) 3.56.57
5. Τρομπούκης Χρήστος (ΓΕ Αγρινίου) 3.57.14
6. Πανταζόπουλος Αντώνης (ΑΟ Λασηθιου) 3.58.11
7. Μαυριδόπουλος Στάθης (ΓΣ Λαγκαδα) 3.58.98
8. Χριστόπουλος Χρήστος (ΓΣ Γλυφάδας) 4.02.00
110μ Εμπόδια 
1. Δουβαλίδης Κώστας (ΣΚΑ Δράμας) 13.57
2. Χίντας Κωνσταντίνος (ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος) 14.40
3. Τσούγιας Δήμος (ΓΣ Κηφισιάς) 14.48
4. Σαϊσανάς Νίκος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 14.51
5. Κιάφας Μιχάλης (ΑΕΚ) 14.83
6. Χατζησάββας Αλέξανδρος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 14.90
7. Λυρής Χαράλαμπος (ΑΣ Θησέας) 14.93
3000μ. με φυσικά εμπόδια
1. Γκότσης Νίκος (ΣΑΚ Αθηνών) 9.04.27
2. Μίνος Γιώργος (ΑΟ Μυκόνου) 9.05.11
3. Φιλάϊ Στέλιος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ) 9.09.39
4. Τζανετόπουλος Αχιλλέας ( ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 9.10.80
5. Καραϊσκος Παναγιώτης (Πανελλήνιος ΓΣ) 9.13.36
6. Σάκης Νίκος (ΑΕΚ) 9.14.92
7. Ιωαννίδης Ιάσων (ΓΣ Ηρακλής) 9.15.76
8. Βρανάς Κωνσταντίνος (ΓΣ Ηρακλής) 9.22.86
4Χ100μ 
1. ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 41.53
2. ΓΕΑ Τρικάλων 41.74
3. ΓΑΣ Χολαργού 41.91
4. Ολυμπιακός ΣΦΠ 4208
5. ΓΣ Πίνδαρος 42.68
6. ΑΟ Φιλοθέης 42.80
7. ΓΣ Αμαρουσιου 43.41
8. ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας 43.54
 
Επι κοντώ 
1. Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (Πανελλήνιος ΓΣ) 5.75 (μπαράζ)
2. Πατσουκάκης Δημήτριος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 5.60
3. Καραλής Εμμανουήλ (ΓΣ Κηφισιάς) 5.60
4. Χρυσανθόπουλος Παναγιώτης Θεοδ.(Πανιώνιος ΓΣΣ) 5.20
5. Χατζίου Πέτρος (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 5.05
6. Νταμοτσίδης Βαλεντίνος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 4.90
6. Καραγιάννης Δημήτριος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 4.90
8. Μπέλλος Θεοφάνης (ΑΣ Ρήγας Θεσσαλονίκης) 4.70
8. Ματσούκας Μάριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 4.70
 
Σφαιροβολία 
1. Ζώτος Κυριάκος (ΓΣ Μανδρών) 19.34
2. Σκαρβέλης Νικόλας-Κωνστ.(ΓΣ Τρικάλων)19.23
3. Σταματόγιαννης Μιχάλης (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 18.73
4. Λατιφλάρι Φράντσι (ΑΣ Κένταυρος) 18.72
5. Μουζενίδης Οδυσσέας (ΑΣ Κενταυρος) 18.25
6. Θεοδώρου Γεράσιμος (Ολυμπιακός) 17.91
7. Μπαχαρίδης ΠΑναγιώτης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 17.17
8. Ακτύπης Παναγιώτης (Παναξιακός) 16.71
 
Τριπλούν 
1. Τσιάμης Δημήτριος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 16.39 (+0.9)
2. Μπόφτσης Παύλος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 16.09 (+0.5)
3. Μπαλταδούρος Παναγιώτης (Εθνικός ΓΣ) 16.02 (+0.1)
4. Ανδρικόπουλος Νικόλαος (ΑΕ Μεσογείων) 15.88 (+0.2)
5. Σαράκης Κωνσταντίνος (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/κης) 15.45 (-0.2)
6. Μονοπώλης Δημήτριος (Κερκυραϊκός ΓΣ) 15.44 (+0.3)
7. Μακρής Εμμανουήλ (ΠΑΟΚ) 15.40 (-0.2)
8. Προδρόμου Αθανάσιος (ΠΑΟΚ) 14.92 (+0.9)
 
Σφυροβολία
1. Αναστασάκης Μιχαήλ (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 74.56
2. Γαβριηλίδης Νικόλαος (Αιολος Μακεδονιας)69.05
3. Μεγκλέμπεη Ιβάν (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζεύς) 68.75
4. Κωστογλίδης Κωνσταντίνος (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 67.35
5. Κορακίδης Γεώργιος (ΓΣ Μανδρών) 62.26
6. Γουμςενάκης Ιωάννης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 61.14
7. Ζουλιέν Σπυρίδων (Εθνικός ΓΣ) 61.03
8. Καμτσικλής Εμμανουήλ (ΓΣ Μανδρών) 57.94
 
 
Γυναίκες 
100μ.
1. Κερμαιδά Γρηγορία (ΑΟ Βάρης Δρομέας)11.39 (-0.2)
2. Μπελιμπασάκη Μαρία (Πανναξιακός ΑΟ) 11.46 (-0.2)
3. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 11.57 (-0.2)
4. Γάτου Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 11.75 (-0.2)
5. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 11.95
6. Σπανουδάκη-Χατζηρήγα Ραφαηλία (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.97 (-0.2)
7. Φακιδάρη Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 11.99 (+1.2)
8. Λαφτσή Κατερίνα (ΟΦΚΑ Φίλιπποι Καβάλας) 11.99 (+1.2)
400μ.
1. Βασιλείου Ειρήνη (ΓΕ Ηρακλείου) 52.33
2. Βασιλείου Αννα 9ΓΕ Ηρακλέιου) 52.99
3. Φέρρα Ανδριάννα (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 53.25
4. Μουρτά Δέσποινα (ΑΕ Ολυμπιάδας Πάτρας) 53.82
5. Καρκαλάτου Ελπίδα (ΣΔΥ Αργολίδας) 54.96
6. Ζυγόρη Ευαγγελία (ΓΣ Γλτφάδας) 55.44
7. Γεωργαλά Ειρήνη (Παναξιακός ΑΟ) 56.21
8. Αργυρού Μαρία (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 58.67
1500μ.
1. Κυριακοπούλου Κοραίνη-Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 4.19.53
2. Μαρινάκου Αναστασία (ΓΕΑ Τρικάλων) 4.20.59
3. Κοτσαχείλη Ισαβέλα (Πανιώνιος ΓΣΣ) 4.32.92
4. Πετρουλάκη Ελευθερία (ΑΟ Μυκόνου) 4.35.57
5. Δόβρου Αικατερίνη (ΑΟ Κύδων Χανίων) 4.38.83
6. Κουτλη Αικατερίνη (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 4.41.25
7. Καλογεροπούλου Κυριακή Βασιλική (Πανιώνιος ΓΣΣ) 4.42.44
8. Λουκίδου Μαρία (ΑΣΣ Ηρακλής Θεσνικης) 4.43.54
3000μ. με φυσικά εμπόδια 
1. Μανιαδάκη Μαρίνα (ΑΟ Λασηθίου) 10.42.43
2. Ντίνα Μαργαρίτα (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 10.48.35
3. Μιχαλά Ειρήνη Ρία (ΣΑΠ Νεάπολης) 11.00.34
4. Δημητριάδου Γεωρ΄για (ΑΟ Δράμας) 11.08.73
5. Χρυσαϊδη Σταυρούλα (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 11.12.66
6. Ανδρικοπούλου Ζωή (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.21.12
7. Δημητριάδου Φανή (ΓΣ Έδεσσας) 11.30.58
8. Κωνσταντινοπουλου Βασιλική (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 11.39.08
4Χ100μ 
1. ΓΣ Ηλιούπολης 46.73
2. ΓΣ Κηφισιάς 47.42
3. ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ.νικης 48.25
4. ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 48.61
5. Πανιώνιος ΓΣΣ 48.67
6. ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας 48.80
7. ΓΣ Νέαπολη Χαλκίδας 48.82
8. ΟΚΑ Καβάλας 48.87
  
Ακοντισμός
1. Υφαντίδου Σοφία (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νικης) 59.23
2. Αραμπατζή Θεοδώρα (ΓΣ Σερρες 93) 53.53
3. Κόκκαλη Αθανασία (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζευς) 51.94
4. Μανιού Αφροδίτη (ΟΦΗ) 51.88
5. Καστανά Όλγα (ΜΕΑΣ Τρίτων) 48.36
6. Κοτσοβού Βασιλική (ΓΣΦΑ Άργους Αριστέας) 47.34
7. Καρσα Τριανταφυλλιώ (Αναγέννηση Σάμου) 46.24
8. Κατσούλα Χριστίνα (ΓΑΣ Ζευς Τρικάλων) 45.43
 
Τριπλούν 
1. Παπαχρήστου Βούλα (ΑΕΚ) 14.07 (+0.3)
2. Αλβερτσιάν Κριστίνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 13.60 (-0.2)
3. Ρωμαίου Κωνσταντίνα (Κερκυραϊκός ΓΣ) 12.76 (+0.4)
4. Σταματέλλου Μαρία (Πανελλήνιος ΓΣ) 12.65 (+0.2)
5. Ταχταρά Βασιλική (ΑΟ Μεγάρων) 12.51 (-0.1)
6. Φουτστζίδου Αναστασία (ΑΕ Ολυμπιάδα Πάτρας) 12.43 (+0.1)
7. Κωστή Χριστίνα (Πανιώνιος) 11.99 (+0.8)
8. Παναγιωτοπούλου Νεφέλη (ΓΣ Κηφισιάς) 11.96 (-0.1)
 
Υψος 
1. Γκούσιν Τατιάνα (ΓΣ Κηφισιάς) 1.85
2. Κυριακοπούλου Κατερίνα (Παναχαϊκή ΓΕ) 1.76
3. Ζάκκα Ιωάννα (ΑΟ Φιλοθέης) 1.71
3. Γαστεράτου Κατερίνα (ΠΑΟΚ) 1.71
5. Ρετζιου Αθηνά (ΓΣ Κηφισιάς) 1.71
6. Βαγγέλη Άλκηστις (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.71
7. Καλαθά Ελισάβετ (ΓΣ Τρικάλων) 1.66
8. Μετρίδου Αθηνά (ΓΣ Γλυφάδας) 1.66
  
Δισκοβολία
1. Αναγνωστοπούλου Χρυσούλα (ΓΣ Κερατέας) 58.95
2. Σπανουδάκη Κωνσταντίνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 51.10
3. Σοφάνη Ευαγγελία (Πανελλήνιος ΓΣ) 47.93
4. Δημητριάδου Δέσποινα (ΠΑΟΚ) 47.36
5. Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 45.88
6. Καϊσίδου Σοφία (ΓΕ Νάουσας) 44.33
7. Αιβαλιώτη Αικατερίνη (ΓΕ Ηρακλείου) 43.84
8. Μπασινά Φωτεινή (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 40.92
 
100μ εμπόδια Γυναικών 
1. Πεσιρίδου Ελισάβετ (ΓΣ Κηφισιάς) 13.23
2. Πινή Μαρία (ΑΟ Ροδου Εμ.Σταματίου) 14.01
3. Καραγιάννη Αναϊς (ΓΣ Κηφισιάς) 14.14
4. Σαντά Κλεάνθη (ΓΣ Αστέρας 90 Αιγάλεω) 14.39
5. Σάββα Βασιλική (ΓΣ Σέρρες 93) 14.81
6. Φραντ΄ζη Δήμητρα (ΓΣ Νεαπολη Χαλκίδας) 14.96
7. Μενεξή Μαρία (ΓΣ Σέρρες 93) 15.11
-. Ράμμου Τσαμπίκα Νεφέλη (ΑΓΕΣ Καμειρός 2009) ΕΓΚΑΤ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαγωνισμός IRONMAN® 70.3 Greece
Πάρε μέρος στο διαγωνισμό του Red Bull και κέρδισε τη συμμετοχή σου στη διοργάνωση της επόμενης χρονιάς!
84χρονος "πρωτάρης" τερμάτισε στο RUN Greece Ηρακλείου
Ο 84χρονος Βασίλης Στεφανής έτρεξε και τερμάτισε στα 5χλμ. του RUN Greece στο Ηράκλειο
Δείτε live τα αποτελέσματα του Σαββάτου 23/10
Παρακολουθήστε ζωνταντά τα αποτελέσματα των αγώνων της σημερινής ημέρας
Back to Top