34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας – Μέρα γιορτής!

Ωραίοι αγώνες, νέα ρεκόρ, χιλιάδες δρομείς σε μία ξεχωριστή μέρα

Μία πραγματική γιορτή. Αυτό έπρεπε να είναι, και αυτό ήταν, ο 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 13 Νοεμβρίου και ένα μεγάλο ρεκόρ συμμετοχών αφού σχεδόν 14.000 τερμάτισαν μόνο στον Μαραθώνιο, και περίπου άλλοι τόσοι στα 5χλμ WIND και 10χλμ. WIND, καθώς και σχεδόν 4.000 επιπλέον στον απογευματινό αγώνα 5χλμ. WIND.

Μία μέρα γεμάτη τρέξιμο, δρομείς αλλά και χαρά και όμορφα συναισθήματα.

Όλα ξεκίνησαν νωρίς, πολύ νωρίς για την ακρίβεια, αφού από τις 7:00 το πρωί χιλιάδες δρομείς συγκεντρώνονταν στην εκκίνηση του αγώνα 5χλμ. WIND στη Λεωφ. Αμαλίας στο κέντρο της Αθήνας. Εκεί, στις 7:45 δόθηκε η εκκίνηση με σχεδόν 7.000 δρομείς να ξεκινούν για ένα όμορφο πεντάρι στους κεντρικούς δρόμους της πόλης με σκοπό τον τερματισμό στο Στάδιο – σύμβολο του αθλητισμού, το Καλλιμάρμαρο.

Δείτε πώς εξελίχθηκε λεπτό προς λεπτό ο αγώνας

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χρήστος Καλλίας ήταν αυτός που μπήκε πρώτος σημειώνοντας μάλιστα πολύ καλή επίδοση, 14:48 και κερδίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον αγώνα. Δεύτερος ακολούθησε ο Αιθίοπας Αντέμε Κονέο σε 15:05 και τρίτος ο πρωταθλητής των 800μ., Κώστας Νακόπουλος σε 15:10.

Πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Ελευθερία Πετρουλάκη σε 17:09,  με τις Έλενα Φιλάνδρα σε 17:44 και Ανθή Κυριακοπούλου σε 18:13 να ακολουθούν.

Στις 8:35 ήταν η σειρά των «δεκάρηδων» αφού σχεδόν 7.000 δρομείς πήραν εκκίνηση από το ίδιο σημείο για τα 10χλμ. ακολουθώντας παρόμοια διαδρομή με τα 5χλμ., συνεχίζοντας όμως προς τη Λεωφ. Μεσογείων και επιστρέφοντας στη συνέχεια, προς το Παναθηναϊκό Στάδιο.

Οι πρώτοι δρομείς δεν άργησαν και τερμάτισαν στο Παναθηναϊκό Στάδιο που είχε αρχίσει να… ζεσταίνεται σιγά σιγά. Νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπουντούλης σε 31:48 με τους Δήμο Μαγγίνα και Ιάσωνα Ιωαννίδη να ακολουθούν σε 31:48 και 31:52 αντίστοιχα.

Η Αναστασία Καρακατσάνη επικράτησε για μία ακόμα φορά – την 5η – τερματίζοντας σε 35:23 με τη Λίλι Λιουκ από τη Μ. Βρετανία να είναι δεύτερη σε 36:23 και την Έλενα Λεβεντάκη τρίτη σε 36:35.

Η ώρα του Μαραθωνίου

Στις 9:00 δόθηκε η εκκίνηση του Μαραθωνίου όπου 15.000 δρομείς ξεκίνησαν ένα ταξίδι 42.195μ. στα χνάρια του Έλληνα ημεροδρόμου που ξεκίνησε από τον Μαραθώνα για την Αθήνα πριν από 2.500 και πλέον χρόνια.

Όσον αφορά τους ελίτ δρομείς, η κούρσα πήρε γρήγορο ρυθμό με στρωτά περάσματα και τα πρώτα 10χλμ. να “φεύγουν” σε 30:50. Σταδιακά ο αριθμός των δρομέων του πρώτου γκρουπ μειωνόταν ενώ μετά το 35ο χλμ. είχαν μείνει μόλις τρεις με τον Κενυάτη Μπένσον Κιπρούτο να πάρει ένα μικρό αλλά αξιόλογο προβάδισμα.

Τελικά, νικητής με ανατροπή στα τελευταία χιλιόμετρα αναδείχθηκε ο Λούκα Ρότιτς Λόμπουβα σε 2:12:49, αφήνοντας τον συμπατριώτη του Μπένσον Κιπρούτο δεύτερο σε 2:13:03. Τρίτος ήταν ένας ακόμα δρομέας από την αφρικανική χώρα, ο Μπερνάρντ Κιτούρ σε 2:13:11.

Δείτε εδώ το live του αγώνα

Έγραψε ιστορία ο Μερούσης
Οι Έλληνες δρομείς έδωσαν τον δικό τους αγώνα, σε άλλους ρυθμούς. Πρώτος τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης γράφοντας ιστορία αφού πραγματοποίησε με αυτόν τον τρόπο την 4η συνεχόμενη νίκη του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Χιώτης πρωταθλητής πέρασε στα τελευταία χιλιόμετρα τον Κώστα Γκελαούζο που προπορευόταν για να τερματίσει σε 2:24:56. Ο Γκελαούζος, στην πρώτη του παρουσία στην Αυθεντική διαδρομή, τερμάτισε σε 2:26:07 και κατετάγη δεύτερος ενώ τρίτος ήταν ο Δήμος Ευαγγελίδης επαναλαμβάνοντας την περσινή του επιτυχία. Ο χρόνος του Καβαλιώτη δρομέα ήταν 2:29:41.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τον Μερούση σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  μαραθωνίου, και έγινε ο πρώτος δρομέας που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Οι γυναίκες

Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε τον αγώνα ήταν η από την Κένυα σε με τη από την Αλγερία να ακολουθεί μόλις 14 δευτερόλεπτα πιο πίσω.

Λίγα λεπτά αργότερα, και υπό τις έντονες επευφημίες του κόσμου που έδωσε το παρών στο Στάδιο, τερμάτισε η Ράνια Ρεμπούλη, η οποία αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια Ελλάδας. Ο χρόνος της ήταν 2:49:20, ενώ κατέλαβε την τρίτη θέση του συνόλου.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε μετά από αξιόλογη προσπάθεια η Σόνια Τσεκίνι Μπουντούρη σε 2:55:03 ενώ τρίτη ήταν η Στέφανι Λεοντιάδη σε 2:57:57 ανεβαίνοντας για πρώτη φορά σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης.