Το Σάββατο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ.

Τα κορυφαία ονόματα των ελληνικών αποστάσεων θα δώσουν το παρών στα Μέγαρα

Share
Το Σάββατο 21 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ. στο Δημοτικό Στάδιο των Μεγάρων. Το παρών θα δώσουν σημαντικοί Έλληνες δρομείς τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.
Η συγκεκριμένη διοργάνωση περιλαμβάνει τόσο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών όσο και στις κατηγορίες των Νέων Ανδρών και των Νέων Γυναικών (αθλητές έως και 22 ετών) αλλά και στις κατηγορίες των εφήβων νεανίδων (έως και 19 ετών).
Το αγώνισμα των 10.000μ. τα τελευταία 10 περίπου χρόνια αν και περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα του πανελληνίου Πρωταθλήματος στίβου, διεξάγεται μόνο του με το Στάδιο των Μεγάρων ή της Νέας Ιωνίας να μοιράζονται τη φιλοξενία.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο τελικές σειρές στους άνδρες με αυτή όπου θα τρέξουν οι πιο γρήγοροι βάσει επιδόσεων δρομείς να ξεκινά στις 21:00 και μία στις γυναίκες η οποία θα λάβει εκκίνηση στις 20:15.
Ανάμεσα στους δρομείς που ξεχωρίζουν είναι ο Δήμος Μαγγίνας, ο Κώστας Πούλιος, ο Χριστόφορος Μερούσης, ο Κώστας Γκελαούζος και ο Χρήστος Καλλίας κ.ά και όλα δείχνουν ότι θα δούμε μία ενδιαφέρουσα κούρσα, και ας ελπίσουμε, και καλές επιδόσεις.
 
Στις γυναίκες ξεχωρίζουν οι συμμετοχές της Ράνιας Ρεμπούλη, της Αναστασίας Καρακατσάνη, της Γιώτας Βλαχάκη, και της Σοφίας Ρήγα.
Οι συμμετοχές στη Β’ σειρά των ανδρών (γρήγορη)

A/A ΕΠΙΘΕΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΓ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1 ΜΕΡΟΥΣΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ 1982 ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
2 ΠΟΥΛΙΟΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1977 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΝΔΡΩΝ
3 ΜΑΓΓΙΝΑΣ ΔΗΜΟΣ 1982 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΝΔΡΩΝ
4 ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1972 Α.Ε.Κ ΑΝΔΡΩΝ
5 ΓΚΕΛΑΟΥΖΟΣ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1990 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΝΔΡΩΝ
6 ΚΑΛΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1988 ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
7 ΠΙΤΣΩΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1993 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
8 ΘΕΩΔΟΡΑΚΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1978 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΝΔΡΩΝ
9 ΜΙΝΟ ΟΡΓΚΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1988 ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
10 ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ  ΙΑΣΩΝΑΣ 1992 ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ
11 ΔΡΟΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1985 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
12 ΠΑΣΠΑΤΗΣ  ΑΛΕΞΙΟΣ 1987 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
13 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1984 ΑΣ ΑΙΑΣ ΚΙΛΚΙΣ ΑΝΔΡΩΝ
14 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΣ – ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1980 ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ
15 ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1984 ΑΕ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΑΜΕΙΝΙΑΣ ΠΑΛΛΗΝΕΥΣ ΑΝΔΡΩΝ
16 ΓΡΙΒΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 1985 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΝΔΡΩΝ
17 ΣΥΜΙΡΙΩΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 1990 ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
18 ΜΑΛΙΟΓΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 1983 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ ΑΝΔΡΩΝ
19 ΤΑΓΚΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1993 Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ
20 ΤΣΟΛΑΚΗΣ   ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1993 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΝΔΡΩΝ
21 ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1986 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΝΔΡΩΝ
22 ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1975 ΑΟ ΔΡΟΜΕΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
23 ΓΚΟΥΡΛΙΑΣ ΜΑΡΚΟΣ 1995 ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ ΝΕΩΝ
24 ΦΡΑΓΚΟΥ ΝΙΚΟΛΑΣ 1994 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΝΕΩΝ
25 ΜΑΛΤΕΖΟΣ  ΛΑΜΠΡΟΣ 1994 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΝΕΩΝ
26 ΜΠΟΥΝΤΟΥΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1995 ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ ΝΕΩΝ
27 ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1996 ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ ΝΕΩΝ
28 ΤΑΣΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1997 Α.Ε.Κ ΕΦΗΒΩΝ
29 ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1997 ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΕΦΗΒΩΝ
30 ΓΚΙΟΥΡΑ ΝΤΕΝΙΣ 1998 ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 ΕΦΗΒΩΝ
Οι συμμετοχές στην τελική σειρά των Γυναικών

A/A ΕΠΙΘΕΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
1 ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ  ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
2 ΡΕΜΠΟΥΛΗ ΟΥΡΑΝΙΑ ΓΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ
3 ΒΛΑΧΑΚΗ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
4 ΡΗΓΑ ΣΟΦΙΑ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
5 ΔΗΜΑΚΗ  ΝΤΕΝΙΖ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
6 ΛΕΒΕΝΤΑΚΗ – ΓΙΑΝΝΙΚΑΚΗ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ
7 ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
8 ΠΡΙΒΙΛΕΤΖΙΟ ΓΚΛΟΡΙΑ -TZIOBANA ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
9 ΜΑΛΑΙ  ΜΑΡΙΑ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
10 ΛΕΟΝΤΙΑΔΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΑ ΑΟ ΔΡΟΜΕΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
14 ΚΟΛΟΒΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΣ ΑΕΤΟΙ ΔΙΡΦΥΩΝ
11 ΣΑΠΙΟΥ ΒΗΘΛΕΕΜ ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ
12 ΔΡΑΚΑΚΗ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
13 ΒΑΓΕΝΑ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΟ ΠΕΛΩΨ ΠΑΤΡΩΝ
15 ΠΙΓΓΙΟΥ  ΕΙΡΗΝΗ  ΓΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
16 ΜΠΛΑΤΣΗ ΑΛΙΚΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
17 ΜΠΑΖΑΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ
18 ΤΣΟΥΠΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
19 ΛΑΓΩΝΙΔΟΥ ΡΟΔΑΜΑ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
20 ΠΑΣΠΑΤΗ  ΔΑΝΑΗ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
21 ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
22 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΟΥΛΙΑ-ΕΛΕΝΗ ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ
23 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
24 ΣΠΑΘΗ  ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
25 ΦΩΚΑ  ΑΓΓΕΛΙΚΗ A.O.Π.ΦΑΛΗΡΟΥ
26 ΛΟΥΛΛΗ ΕΙΡΗΝΗ ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
27 ΠΡΟΥΖΟΥ ΑΝΝΑ ΑΟ ΒΑΡΗΣ Ο ΑΝΑΓΥΡΟΥΣ

Οι συμμετοχές στην Α’ σειρά των ανδρών

1 ΤΖΑΝΑΒΑΡΑΣ  ΠΑΥΛΟΣ  1969 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΝΔΡΩΝ
2 ΜΕΝΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1988 A.O.Π.ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
3 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1976 ΓΣ ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
4 ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΧΑΗΛ 1992 ΓΣ ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
5 ΣΑΡΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 1992 ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
6 ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1989 Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ
7 ΤΟΥΣΕ    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1990 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΑΝΔΡΩΝ
8 ΦΙΛΗΜΕΓΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1989 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ ΑΝΔΡΩΝ
9 ΚΑΛΑΠΟΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1990 ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
10 ΠΛΑΒΟΥΚΟΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ 1989 ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΠΟ ΑΝΔΡΩΝ
11 ΧΑΣΙΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ  1990 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΑΝΔΡΩΝ
12 ΧΡΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ  1990 ΓΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ ΑΝΔΡΩΝ
13 ΚΑΤΣΙΚΕΑΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ 1990 ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ΑΝΔΡΩΝ
14 ΣΙΚΑΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1965 ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 ΑΝΔΡΩΝ
15 ΦΙΛΑΙ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ 1996 ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΝΕΩΝ
16 ΓΚΙΝΗ ΕΝΕΑ 1996 ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΝΕΩΝ
17 ΝΙΚΟΛΑΚΕΑΣ  ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ 1994 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΝΕΩΝ
18 ΠΙΠΕΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1996 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΝΕΩΝ
19 ΧΑΡΙΤΩΝΙΔΗΣ ΧΑΡΙΤΩΝ 1994 ΑΓΣ ΑΡΙΩΝ ΠΑΤΡΩΝ ΝΕΩΝ
20 ΜΑΤΖΙΑΡ ΜΑΤΕΟΥΣ – ΚΣΙΣΤΟΦ 1994 ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ΝΕΩΝ
21 ΧΑΙΔΕΜΕΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1995 ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΕΩΝ
22 ΣΤΕΦΑΝΙΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1998 ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ ΕΦΗΒΩΝ
23 ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1997 ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΕΦΗΒΩΝ
24 ΠΑΛΟΥΚΗΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ 1997 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΕΦΗΒΩΝ
25 ΜΠΑΡΑΤΣΑΣ ΑΛΕΞΙΟΣ 1997 ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΕΦΗΒΩΝ
26 ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΣ ΝΙΚΗΤΑΣ 1998 ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΕΦΗΒΩΝ
27 ΠΑΒΕΛ ΑΝΔΡΕΪ ΕΔΟΥΑΡΔ 1997 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ ΕΦΗΒΩΝ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
84χρονος "πρωτάρης" τερμάτισε στο RUN Greece Ηρακλείου
Ο 84χρονος Βασίλης Στεφανής έτρεξε και τερμάτισε στα 5χλμ. του RUN Greece στο Ηράκλειο
Το IRONMAN® 70.3® Greece επιστρέφει στις 24/10
Σε λίγες μέρες αναμένεται η διεξαγωγή του μεγάλου τριαθλητικού γεγονότος στο Costa Naravarino
6ος Παλαμήδειος Άθλος - Ξεκίνησαν οι εγγραφές
Η διοργάνωση επιστρέφει με επιπλέον την απόσταση του Ημιμαραθώνιου
Back to Top