Αdidas Stockholm Marathon – Νικητής ο Kirwa παρά τη γκάφα των διοργανωτών + Οι Έλληνες

Γκάφα των διοργανωτών που ευτυχώς δεν στοίχισε στον νικητή του adidas Stockholm Marathon

Ο Μαραθώνιος της Στοκχόλμης, που ουσιαστικά είναι και ο τελευταίος από τους “μεγάλους” ευρωπαϊκούς Μαραθώνιους γα το πρώτο εξάμηνο του έτους, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 5 Ιουνίου.

Ο αγώνας που πλέον έχει την επωνυμία adidas Stockholm Marathon συγκέντρωσε 10.000 δρομείς μόνο στον Μαραθώνιο απ’ όλο τον κόσμο.

Του έδειξαν λάθος δρόμο, αλλά τελικά κέρδισε ο Kirwa

Νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Felix Kirwa σε 2:11:07 αφήνοντας τους Tesfaye Lencho Anbesa και Merhawi Keste από την Ερυθραία στη δεύτερη και τρίτη θέση.

Το εντυπωσιακό είναι πως κάπου στο 30ο χλμ. τόσο ο Kirwa όσο και δύο ακόμα δρομείς που ήταν στην κεφαλή του αγώνα, βγήκαν εκτός διαδρομής για περίπου 1χλμ., έπειτα από λάθος των μοτοσυκλετιστών που τους οδηγούσαν.

Ωστόσο, ξαναμπήκαν στη σωστή διαδρομή, με τον Kirwa να καταφέρνει να κερδίζει, αλλά να χάνει το ρεκόρ διαδρομής.

Δείτε το βίντεο

Και Έλληνες

10 Έλληνες δρομείς βρέθηκαν στον αγώνα του Μαραθωνίου και τερμάτισαν. Δείτε αναλυτικά τις επιδόσεις τους: