Μαραθώνιοι σε Κωνσταντινούπολη και Βαλένθια – updated

Δύο σημαντικοί ευρωπαϊκοί μαραθώνιοι το περασμένο Σαββατοκύριακο

Δύο σημαντικές διοργανώσεις μαραθωνίου επί ευρωπαϊκού εδάφους περιελάμβανε το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ο Μαραθώνιος της Κωνσταντινούπολης και ο Μαραθώνιος της Βαλένθια, Maraton Valencia Trinidad Alfonso πραγματοποιήθηκαν σε Τουρκία και Ισπανία αντίστοιχα με πολλές συμμετοχές.

Μάλιστα στη Βαλένθια πολύ καλή παρουσία είχε και ο Έλληνας δρομέας Θανάσης Μακρυγιάννης που τερμάτισε σε 2:35:21 καταλαμβάνοντας την 82η θέση. Στον αγώνα της ανδαλουσιανής πόλης τερμάτισαν περισσότεροι από 14.000 δρομείς ενώ μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Τζον Μουανγκάνγκι με 2:06:13 επίδοση που είναι η καλύτερη που έχει σημειωθεί ποτέ σε ισπανικό έδαφος, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η συμπατριώτισσά του Μπεάτα Ναϊγκάμπο με 2:26:57. Mεγάλη συμμετοχή είχε και ο αγώνας των 10 χλμ. που έφτασε τους 8.000 δρομείς.

Στην Κωνσταντινούπολη τώρα και τον 37ο Vodafone Istanbul Marathon η Αμάνε Γκομπένα μπορεί να μην κατάφερε να σημειώσει ένα νέο ρεκόρ διαδρομής, αφού αυτός ήταν ο στόχος της, έφτασε όμως στη νίκη υπερασπίζοντας τον τίτλο της (ήταν νικήτρια και του περσινού αγώνα.) Η Γκομπένα τερμάτισε σε 2:31:54, πολύ μπροστά από τις αντιπάλους της. Στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Ελίας Τσελίμο με 2:11:13. Δυναμική ήταν και η ελληνική παρουσία στον αγώνα αφού αρκετοί δρομείς ταξίδεψαν από τη χώρα μας για τον φθινοπωρινό τους μαραθώνιο.

Στην ιστοσελίδα της διοργάνωσης αναρτήθηκαν τα διορθωμένα αποτελέσματα. Ακολουθούν τα αποτελέσματα των Ελλήνων στον Μαραθώνιο της Κωνσταντινούπολης.