Πάνω από 50 τερματισμοί στο Σπάρταθλον, νικητής ο Γερμανός Reus

Δυνατές συγκινήσεις σε έναν ιστορικό αγώνα

Ξεπέρασαν τους 50 οι τερματίσαντες αθλητές που έφτασαν στο άγαλμα του Λεωνίδα στην πόλη της Σπάρτης αφού διήνυσαν τη μεγάλη απόσταση των 246 χιλιομέτρωναπό την Αθήνα, αναβιώνονταςτα βήματα του Φειδιππίδη.

Μετά τον τερματισμό του νικητή Florian Reus (no.324) από τη Γερμανία με χρόνο 23.17.32, του Βρετανού Dan Lawson(no.162) με χρόνο 23.53.33 και του Δανού Hansem Kim (no.286) με χρόνο 23.54.38, ακολούθησε η πρώτη γυναίκα φέτος, η Αμερικανίδα KatalinNagy(no.250) με χρόνο 25:07:13,μία επίδοση ρεκόρ για τις γυναίκες στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Γερμανός LeuOliver(no.223) με χρόνο 25.51.42. Πίσω του, ο Δανός Westerlin Henrik (no.256) τερμάτισε 6ος, περνώντας τη γραμμή τερματισμού ταυτόχρονα με τον 7οΙταλό IvanCudin (no.232) από την Ιταλίαπου σημείωσε χρόνο 26.19.29 με τον ένα να κρατά το χέρι του άλλου. Ο περσινός νικητής του αγώνα, συγκίνησε τους παρευρισκόμενους που τον επευφημούσαν, με τη δήλωσή του για την αλληλεγγύη των λαών κάτω από το άγαλμα του Λεωνίδα, κρατώντας στο χέρι του την Ελληνική σημαία και δίνοντας τους λίγη από την ευωδία του αρχαίου πνεύματος του αθλητισμού. Στην 8η θέση τερμάτισε ο Φιλανδός JanneKlasila (no.289) με χρόνο 26.23.39.

Φέτος είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Σπάρταθλον που δύο γυναίκες τερματίζουν εντός της πρώτης δεκάδας. Η δεύτερη γυναίκα AlysonVenti (no.354) από την Αμερική, τερμάτισε 9η με χρόνο 26.50.51. Τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Γιαπωνέζος TakedaKenji (no.80) με τον συμπατριώτη του ShigemiTakayoshi (no.74) να τον ακολουθεί τερματίζοντας 11ος.

Λίγο πιο πίσω, ο ΠολωνόςAndrzej Radzikowski (no. 193) τερμάτισε ταυτόχρονα με τον Ιταλό Marco Bonfiglio (no.298) στις θέσεις 17 και 18 με χρόνο 28.44.05. Οι δύο μεγάλοι αθλητές είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο κατά τη διάρκεια του αγώνα αφού παρέμειναν στις πρώτες θέσεις για το μεγαλύτερο μέρος του.

Σημαντική η επιτυχία των Ελλήνων αθλητών αφού 4 από αυτούς τερμάτισαν στην πρώτη εικοσάδα!

Πρώτος Έλληνας και 13ος στη γενική κατάταξη ο Πετρόπουλος Νικόλαος (no.8) με χρόνο 27.40.24. Δεύτερος και 15ος στη γενική κατάταξη ακολούθησε ο Γιάννης Κουρκουρίκης (no.4) που βελτίωσε τον περσινό χρόνο του με 28.22.47. Τρίτος Έλληνας ο Μπάκας Βαγγέλης (no.20) που τερμάτισε 19ος με χρόνο 28.45.33, μαζί με τον Σπαρτιάτη Δημόπουλο Ιωάννη (no.321) που ήρθε 20ος.

Ο Νίκος Σιδερίδης (no.230) είχε καταφέρει να σκαρφαλώσει μέχρι και την 6η θέση της γενικής κατάταξης, αντιμετώπισε προβλήματα προς το τέλος του αγώνα και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει. Το ίδιο ισχύει και για τις Ελληνίδες αθλήτριες που συμμετείχαν στον αγώνα αφού καμία δεν κατάφερε να τερματίσει.

H μεγάλη αθλήτρια Lubics Szilvia (no.117) τερμάτισε 3η από πλευράς γυναικών και 25η στη γενική κατάταξη με χρόνο 29.18.45. Αυτή είναι η 6η συνεχόμενη χρονιά που τερματίζει στο Σπάρταθλον όπου συμμετέχει ανελλιπώς από το 2010.

Μέχρι στιγμής το 45% των αθλητών έχει εγκαταλείψει την προσπάθειά του, κάτι που αναδεικνύει για άλλη μια φορά τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που κρύβει στα 246 χλμ της διαδρομής του , ο Ιστορικός Αγώνας του ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ . Την ξεχωριστή παρουσία του κόσμου κατά μήκος του τερματισμού του αγώνα ,δεν κατάφερε να ανακόψει ούτε η συνεχόμενη βροχόπτωση που σε αντίθεση βοήθησε τις προσπάθειες των εξουθενωμένων αθλητών και αθλητριών ,που πλέον βλέπουν Σπάρτη και ονειρεύονται τον τερματισμό τους στο άγαλμα του Λεωνίδα.