Μετάλλια και ρεκόρ από τους Έλληνες στο Βαλκανικό κλειστού

Δείτε τις θέσεις και τις επιδόσεις τους

ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΣΤΟ ΣΕΦ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Καλή παρουσία είχαν οι Έλληνες αθλητές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στην Κωνσταντινούπολη.

Συνολικά αγωνίστηκαν 34 Έλληνες αθλητές που κατέλαβαν 7 μετάλλια, τα δύο από αυτά ρεκόρ.

Στους δρόμους μεσαίων αποστάσεων είχαμε αρκετά καλές εμφανίσεις και ατομικά ρεκόρ.

Ο Χρήστος Κοτίτσας ήταν ο μοναδικός από αυτούς που κατέκτησε μετάλλιο, αφού ήταν τρίτος στα 800μ. με 1:51.75 σε μία κούρσα τακτικής. Στο ίδιο αγώνισμα ο νεαρός Γιώργος Ματζαρίδης ήταν 7ος με 1:52.78 στην πρώτη του εμφάνιση με την εθνική ομάδα ανδρών.

Στα 3.000μ. οι Έλληνες αθλητές είχαν πολύ καλή παρουσία με τον Μάριο Αναγνώστου να συντρίβει το ατομικό του ρεκόρ με 8:00.80 και τον Μάρκου Γκούρλια να κάνει ρεκόρ κλειστού με 8:01.41. Οι δύο αθλητές κατέλαβαν αντίστοιχα την 4η και 6η θέση στο αγώνισμα.

Ατομικό ρεκόρ μετά από πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε και ο 20χρονος Παναγιώτης Πετρουλάκης στα 1.500μ. Ο αθλητής του Γιώργου Ζώρζου έκανε νέο ρεκόρ κλειστού πλησιάζοντας το απόλυτο ατομικό του με 3:48.57 στην 4η θέση.

Η Αναστασία Μαρινάκου ήταν 5η στα 3.000μ. με 9:22.65, όπως και η Ανθή Κυριακοπούλου στα 1.500μ., η οποία με 4:25. 24 πέτυχε προσωπικό ρεκόρ κλειστού.

Στα 800μ. η Κατερίνα Κουτλή ήταν 6η με 2:11.98.

Τα χρυσά

Τα χρυσά μετάλλια της αποστολής κατέκτησαν η Ελένη Πόλακ στο άλμα επί κοντώ και η νεαρή Βασιλική Χαϊτίδου στο μήκος με 6.25μ.

Μετάλλια πήραν ακόμα ο Αντώνης Μέρλος (ύψος), ο Γιάννης Ρίζος (επί κοντώ), και ο Νίκος Ανδρικόπουλος (τριπλούν), καθώς και η Σπυριδούλα Καρύδη (χάλκινη στο τριπλούν).

Θυμηθείτε όλα όσα είχαν γίνει την περασμένη εβδομάδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.