15ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου – 5η ημέρα

Χάλκινη η Κυριακοπούλου με άλμα στα 4.80! Δεν τα κατάφερε ο Τσάκωνας στον ημιτελικό – Συνεχίζουν Δουβαλίδης και Μπελιμπασάκη!

15ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, Πεκίνο, Κίνα

26/8/2015 – 5η ημέρα

Τεράστια επιτυχία για την Νικόλ Κυριακοπούλου που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ!

Η προσπάθεια, η συνέπεια και η επιμονή ανταμείβονται και σήμερα ήταν η σειρά της Νικόλ Κυριακοπούλου και του προπόνητή της Μανώλη Καραγιάννη να δρέψουν τους καρπούς ετών, κατακτώντας την τρίτη θέση σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοικτού στίβου.

Η Νικόλ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και με επίδοση 4.80 μ. πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Στην πρώτη θέση “πέταξε”΄η Κουβανή Γιάρισλεϊ Σίλβα με 4.90 μ., άλμα που κατάφερε στην τρίτη προσπάθεια και ενώ είχε περάσει τα 4.85 μ. με την πρώτη και τα 4.80 μ. με τη δεύτερη. Δεύτερη με νέο ρεκόρ Αμερικής, ήταν η Βραζιλιάνα Φαμπιάνα Μουρέρ, που σημείωσε άλμα στα 4.85 μ., επίσης με την πρώτη προσπάθεια.

Ηρωική προσπάθεια από τον Δουβαλίδη που πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς

Ο νεαρός Δραμινός πρωταθλητής απέδειξε σήμερα τα ξημερώματα τη δύναμη της θέλησης καθώς παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με πυρετό κατάφερε να τρέξει τα 110μ. με εμπόδια σε 13.58, επίδοση που ήταν ικανή να του δώσει μία θέση στους ημιτελικούς παρά το γεγονός ότι ήταν 6ος στην 3η προκριματική σειρά. Έτσι ο 28χρονος Κώστας Δουβαλίδης θα έχει τη δυνατότητα αύριο να πετύχει μία καλύτερη επίδοση στην πόλη όπου 9 χρόνια πριν, το 2006 είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των εφήβων.

Καλό ξεκίνημα για την Μπελιμπασάκη στα 200 μ. – Δεν τα κατάφερε η Παπαϊωάννου

Με αρκετά καλή επίδοση 23.15, η οποία την έφερε στην 4η θέση της 3ης προκριματικής σειράς, η Μαρία Μπελιμπασάκη εξασφάλισε την 24η θέση του ημιτελικού, πετυχαίνοντας έτσι τον στόχο της. Μπορεί στη συνέχεια να μην έχει πολλές ελπίδες για τον τελικό, όμως χωρίς άγχος η ελληνίδα πρωταθλήτρια από την Κρήτη θα μπορέσει να διεκδικήσει ένα νέο ατομικό ρεκόρ (23.12) και γιατί όχι να σπάσει το φράγμα των 23”.
Για την ιστορία τις 3 καλύτερες επιδόσεις σημείωσαν η Ντίνα Άσερ Σμιθ από την Μεγάλη Βρετανία με 22.22, η Κάντις Μακγκρόουν από τις Η.Π.Α. με 22.45 και η Σερόν Σίμσον από την Τζαμάικα με 22.52.
Δεν τα κατάφερε να συνεχίσει η Ραμόνα Παπαϊωάννου από την Κύπρο, η οποία σημείωσε 23.30 και είχε αγωνισθεί στον ημιτελικό των 100 μέτρων.

11η θέση για τον Τσάκωνα – Γκάτλιν και Μπολτ θα αναμετρηθούν ξανά την Πέμπτη στον τελικό

Τρέχοντας σε χρόνο 20.14 στην πρώτη σειρά των ημιτελικών των 200μ. ο Λυκούργος Τσάκωνας δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στον τελικό του αγωνίσματος καταλαμβάνοντας τελικά την 11η θέση. Γκάτλιν και Μπολτ κέρδισαν άνετα τις σειρές τους τρέχοντας και οι δύο κάτω από τα 20” (19.87 και 19.95 αντίστοιχα) και ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο Πέμπτη 27/8 οπότε και θα αναμετρηθούν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες διεκδικώντας αυτή τη φορά τον τίτλο του γρηγορότερου 200άρη.

Χεσνόβα: Η καλύτερη της χρονιάς στα χαμηλά εμπόδια

Χρειάστηκε να σημειώσει την καλύτερη επίδοση της χρονιάς για να ανέβει στην ψηλότερη θέση του βάθρου. Ο λόγος για την Σουζάνα Χεσνόβα από την Τσεχία η οποία με  χρόνο 53.50 στα 400 μ. εμπόδια στέρησε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο από την ομάδα των Η.Π.Α. που περιορίστηκε στη δεύτερη και τρίτη θέση με τις Σάμιερ Λιτλ (53.94) και Κασσάνδρα Τέιτ (54.02) αντίστοιχα.

Η καταπληκτική Γιέπκεμοϊ έσωσε το γόητρο της Κένυας κατακτώντας το χρυσό στα 3.000 μ. με φυσικά εμπόδια.

Έχοντας παρακολουθήσει τους συμπατριώτες της να κατακτούν τις 4 πρώτες θέσεις στον τελικό των αντρών, η Άιβιν Κίγιενγκ Γιέπκεμοϊ δεν είχε άλλη επιλογή. Μετά από μία συγκλονιστική κούρσα με πολλές εναλλαγές μέχρι την τελευταία στιγμή, πήρε με το σπαθί της την πρώτη θέση με χρόνο 9:19.11, λίγα μόλις εκατοστά μπροστά από τις εξαιρετικές Χαμπίμπα Γκριμπί (9:19.24) από την Τυνησία, η οποία είχε την καλύτερη φετινή επίδοση, και την μικροσκοπική αλλά εξαιρετικά μαχητική Γκίζα Φελισιτάς Κράουζε από την Γερμανία (9:19.25 ν.α.ρ.). Την 6άδα έκλεισαν τρία από τα φαβορί του αγώνα και συγκεκριμένα οι Σοφία Ασέφα από την Αιθιοπία με 9:20.01, η Έμα Κόμπερν από τις Η.Π.Α. με 9:21.78 και η Χίβοτ Αγιαλέου επίσης από την Αιθιοπία με 9:24.27.

Μεγάλη έκπληξη από τον νεαρό Νοτιοαφρικανό Γουέιντ Βαν Νίκερκ που επικράτησε στα 400 μ. με 43.48!

Λίγοι πίστευαν πριν τον τελικό ότι ο 23χρονος Βαν Νίκερκ θα κατακτούσε την υψηλότερη θέση στο βάθρο. Ο ταλαντούχος Κίρανι Τζέιμς από την Γρανάδα, ο έμπειρος Λασόν Μέριτ από τις Η.Π.Α. ο εξαιρετικά δυνατός Ισαάκ Μακάλα από την Μποτσουάνα και ο νεαρός Λούγκελιν Σάντος από την Δομινικανή Δημοκρατία, φαίνονταν ως τα αδιαφιλονίκητα φαβορί. Όμως ο νεαρός Νοτιοαφρικάνος δίνοντας ξέφρενο ρυθμό σημείωσε την 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην μοναδική κούρσα που 3 αθλητές έσπασαν το φράγμα των 44΄΄. Ο Μέριτ, τα έδωσε όλα. Πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ με 43.65 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Τζέιμς περιορίστηκε στην 3η θέση με 43.78. Να σημειώσουμε ότι ηνίκη αυτή του Βαν Νίκερκ ήταν η πρώτη σε παγκόσμιο επίπεδο για την Νότια Αφρική μετά από το χρυσό μετάλλιο του Μπέβιλ Ραντ 95 χρόνια πριν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αμβέρσας.

25/8/2015 – 4η ημέρα

“Φτερωτός” ο Τσάκωνας πέταξε στα προκριματικά με 20.14!

Με τον Λυκούργο Τσάκωνα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στην 6η προημιτελική σειρά με 20.14, επίδοση που είναι 5 μόλις εκατοστά από το ατομικό του ρεκόρ (20.09) και 4η καλύτερη ανάμεσα στους 58 δρομείς που αγωνισθηκαν συνολικά, ολοκληρώθηκε η 4η ημέρα του 15ου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου στο Πεκίνο.

Οι Κενυάτες επικρατούν και στα 400 μ. εμπ. με τον Νίκολας Μπετ

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ημέρας οι δρομείς της Κένυας, που πλέον επικρατούν και σε αγωνίσματα που δεν τους είχαμε συνηθίσει, όπως αυτό των 400 μ. με εμπόδια όπου ο Νίκολας Μπετ, επικράτησε μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση σημειώνοντας την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο με 47.79. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο νεαρός Ρώσος Ντένις Κουντριάντσεφ, ο οποίος σημείωσε και νέο εθνικό ρεκόρ με 48.05, όπως και ο 25χρονος Τζέφρι Γκίμπσον από τις Μπαχάμες, ο οποίος με 48.17 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αξιοσημείωτο είναι ότι εκτός μεταλλίων έμειναν οι Η.Π.Α. οι οποίες εκπροσωπήθηκαν από τους Κερόν Κλέμεντ (4ος με 48.18) και Μάικλ Τίνσλεϊ (8ος με 50.02).

Επιβλητική νίκη του Ρούντισα

Στα 800 μ. ο κορυφαίος όλων των εποχών Ντέιβιντ Λεκούτα Ρούντισα, δεν άφησε κανέναν να αμφισβητήσει την κυριαρχία του και ελέγχντας τον αγώνα από τα πρώτα κιόλας μέτρα, έκοψε με άνεση πρώτος το νήμα σε 1:45:84, χωρίς να απειληθεί από τους αντπάλους του. Ο πολλά υποσχόμενος Αμέλ Τούκα από την Βοσνία Ερζεγοβίνη, κάτοχος της καλύτερης επίδοσης φέτος στον κόσμο, δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη, παρά το γεγονός ότι έκανε το πιο γρήγορο 2ο 400άρι (51.58) και τελικά κατάφερε στο τέλος να πάρει την τρίτη θέση από τον Φέργκιουσον Ρότιτς με 1:46:30. Τη δεύτερη θέση πήρε ο εκπληκτικός Πολωνός Άνταμ Κζοτ, ο οποίος έτρεξε πολύ έξυπνα και με 1:46:08 τερμάτισε λίγο μόλις μετά τον Ρούντισα.

Γκεζέμπε Ντιμπάμπα: Η βασίλισσα των 1.500 μ.

Πριν από ένα μήνα έκανε ένα απίστευτο παγκόσμιο ρεκόρ στα 1500μ. με το ασύλληπτο 3:50:07 που σημείωσε στο Diamond League στο Μονακό και σήμερα η 24χρονη Γκενζέμπε Ντιμπάμπα η νεότερη αθλήτρια της γνωστής οικογένειας πρωταθλητριώναπό την Αιθιοπία ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της καθώς αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια! Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσαν η Φέιθ Τσεπνγκέντιτς Κιπγιέγκο από την Κένυα και η Σιφάν Χασάν από την Ολλανδία.