Τεράστια επιτυχία για τον Μεσσηνιακό Γ.Σ.

Ο Μεσσηνιακός Γ.Σ κατέκτησε ένα μετάλλιο στον Αυθεντικό Μαραθώνιο με τον Παναγιώτη Μπουρίκα

Δεύτερος στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο ο Παναγιώτης Μπουρίκας

Ακολουθεί η ανακοίνωση του Μεσσηνιακού Γ.Σ.:

Μια τεράστια και ιστορική επιτυχία για τον Μεσσηνιακό Γ.Σ. και τον αθλητή του Παναγιώτη Μπουρικά στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο.

Ο Παναγιώτης Μπουρίκας κέρδισε την 2η θέση στον αγώνα του Μαραθωνίου με την ασύλληπτη επίδοση 2:22:33 ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανάμεσα στους πρωταθλητές Κώστα Γκελαούζο και Χαράλαμπο Πιτσώλη.

Ο Παναγιώτης γέννημα θρέμμα της Καλαμάτας ασχολείται τα τελευταία χρόνια με τις μεγάλες αποστάσεις, δείχνοντας από πολύ νωρίς τις τρεξιματικές του ικανότητες με αποκορύφωμα την χθεσινή του επιτυχία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα δρομικά του περάσματα μέσα στον αγώνα ήταν πολύ γρήγορα τόσο στα πρώτα 10χλμ. όσο και στα 21χλμ., γεγονός που κατέδειξε από νωρίς την τεράστια επίδοση που θα έκανε.

Ο Σύλλογος είναι περήφανος, ευχαριστεί και συγχαίρει τον αθλητή του, καθώς και τον προπονητή του Χρήστο Παπαχρήστου.

Μια επιτυχία που διατηρεί τον Μεσσηνιακό Στίβο στο Πανελλήνιο Προσκήνιο καθώς αποτελεί και την 4η πανελλήνια νίκη εντός του 2021 για τον Μεσσηνιακό Γ.Σ. και τον Μεσσηνιακό Στίβο.