Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Γαλλίας: Ακυρώθηκε ο νικητής!

O Duncan Perrillat

Το εθνικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου της Γαλλίας πραγματοποιήθηκε χθες με μία αναπάντεχη ανατροπή!

Κι αυτό γιατί πρώτος τερμάτισε ο νεαρός  Duncan Perrillat σε 2:14:49, στον πρώτο Μαραθώνιο της καριέρας του.

Ωστόσο, τελικά η νίκη πήγε στον Alexandre Bourgeios (2:16:52), αφού ο Perillat ακυρώθηκε. Ο λόγος;

Ο νικητής δεν φορούσε την εμφάνιση του συλλόγου του, όπως ορίζουν οι κανονισμοί για τα εθνικά πρωταθλήματα (και που ισχύει και στη χώρα μας).

Έτσι, κατόπιν ένστασης η νίκη για το πρωτάθλημα πήγε… στράφι για τον νεαρό Γάλλο από την Γκρενόμπλ.

Βέβαια, δεν ακυρώθηκε από την πρώτη θέση στη διοργάνωση, καθώς ο κανονισμός αυτός ισχύει μόνο για το Εθνικό Πρωτάθλημα.

Στις γυναίκες νικήτρια (και τελική νικήτρια…) ήταν η Aude de la Mettrie με 2:51:00, η οποία μάλιστα κατάγεται και από την Ρεν.

Το πρωτάθλημα φιλοξενήθηκε στη διοργάνωση Marathon Vert Rennes Konica Minolta στην πόλη Ρεν της Γαλλίας, και υπήρχε και ανοιχτή συμμετοχή με 1.850 δρομείς να τερματίζουν. Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα.

Αυτή ήταν η 10η διοργάνωση του εν λόγω Μαραθώνιου που πέρυσι δεν πραγματοποιήθηκε λόγω πανδημίας.

O Όμιλος H Hotels Collection, Μέγας χορηγός του 9ου Διεθνούς Μαραθωνίου Ρόδου!
Χορηγός εθελοντισμού και του αγώνα των 5χλμ.